Co to je?
Žlučové kameny se tvoří v žlučových cestách a jsou tvořeny shluky cholesterolu, solemi žlučových kyselin, vápníkem a fosfolipidy. V játrech se vytváří žluč (hustá žlutozelená tekutina), která se pak koncentruje a uchovává ve žlučníku. Lidský organismus pak žluč dle potřeby vyplavuje žlučovodem do dvanáctníku a pomáhá při trávení tuků. Pokud je poměr v koncentraci jednotlivých složek žluči nerovnovážný, začínají se tvořit žlučové kameny. Ty mohou být malé nebo velké jako golfový míček. V některých případech o nich člověk vůbec neví, jelikož nepůsobí žádné potíže, avšak někdy se stane, že zablokují žlučovod a to vyvolá intenzivní bolest břicha. V tu chvíli je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Příčiny
Přesná příčina není známá, ale na vznik žlučových kamenů má vliv nezdravá strava s vysokým obsahem tuků, obezita, nedostatek tekutin a různé poruchy zažívacího ústrojí. Ženy tímto onemocněním trpí až čtyřikrát častěji než muži. Objevují se v období těhotenství a později v přechodu. Bylo dokázáno, že na toto onemocnění má vliv i dědičnost.
Příznaky
Krutá bolest na pravé straně pod žebry, která může vystřelovat do zad, hrudníku nebo pravého ramene a vzniká hlavně po jídle. Bývá přerušovaná a trvá asi 30 minut až 4 hodiny. V některých případech se může objevit nevolnost a zvracení, poruchy trávení a plynatost. Pokud člověk trpí bolestmi/kolikami, měl by navštívit lékaře. Pokud dojde ke komplikacím, může to mít za následek chronické záněty žlučníku a žlučových cest, žloutenku a v nejhorším případě mohou kameny srůstat s okolní tkání a může dojít ke vzniku rakoviny žlučníku.
Léčba a prevence
Při kolikách je doporučen klid na lůžku a poté žlučníková dieta. V některých případech je nutný chirurgický zákrok nebo LERV – narušení struktury kamenů pomocí tlakové vlny (neinvazivní zákrok). Předejít žlučovým kamenům můžete pomocí zdravé stravy s vysokým obsahem vlákniny a nízkým příjmem cholesterolu. Dále je důležitý vysoký příjem tekutin a snížení nadváhy.