Ženšen je znám již po staletí a užívá se v tradiční čínské medicíně.
Co to vlastně je?
Existují tři nejznámější a nejúčinnější druhy ženšenu. Jedná se o Panax ginseng neboli ženšen asijský, Panax guinquefolius neboli americký a Eleutherococcus senticosus neboli sibiřský ženšen. Nejrozšířenější ve světě je ženšen asijský, který je nejpodrobněji prostudován a popsán. Ten se v čínské medicíně používá po staletí na zlepšení kvality života a dlouhověkosti. Americký ženšen se pěstuje na Středozápadě a sibiřský ženšen pochází ze Sibiře a je vzdálený příbuzný obou předcházejících. Ženšen je aralkovitá rostlina, u které se cení kořen. Ten se vykopává po čtyřech až šesti letech.
Jaké má účinky?
Ženšen má antioxidační účinky, což posiluje naši imunitu a chrání organismus před nepříznivými vlivy. A to platí o všech třech zmíněných druzích tohoto léčivého kořene. Ženšen má schopnost bojovat s bakteriemi a viry. Měl by také potlačovat růst rakovinných buněk, ale to není vědecky podloženo. Co však potvrzeno je, že ženšen působí proti únavě a stresu. Dále také napomáhá organismu při zotavení po vleklých nemocích. Ženšen také rozšiřuje cévy a tím zlepšuje erekci. Někteří sportovci ženšen užívají, aby měli větší výdrž a fyzickou odolnost. Celkově se považuje za životabudič.
Jak ženšen užívat?
Ženšen se prodává ve formě čaje, tinktury, prášků, tobolek, tabletek a jako sušený. Proti únavě se doporučuje 100-250mg denně výtažku z ženšenu asijského. Při stresu nebo při rekonvalescenci se doporučuje dvakrát denně 100-250mg ženšenu asijského. O užívání ženšenu se poraďte s lékárníkem, a pokud užíváte dlouhodobě léky, poraďte se i s lékařem. Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování. Můžou se objevit nežádoucí účinky jako je nervozita, bolest hlavy, žaludeční nevolnost a nespavost. Tyto reakce může vyvolat i kombinace ženšenu s kofeinem.