Co to je?
Zelený zákal je lidové označení pro glaukom – oční onemocnění, provázející poškození očního nervu. Má mnoho příčin i příznaků a není dobré ho podceňovat. Je důležité včas nastavit správnou léčbu. Proto je dobré dbát na pravidelné kontroly u očního lékaře po 40 roku života. Nejčastěji je způsoben zvýšením nitroočního tlaku. Glaukom může být i vrozený.
Příčiny
Jak již bylo zmíněno, nejčastější příčinou bývá zvýšení nitroočního tlaku. K tomu dochází tehdy, pokud se začne tvořit nadměrné množství tekutiny uvnitř oka a tlačí tak na zrakový nerv, který se tím poškozuje. Nitrooční tlak se také může zvýšit, i když je množství tekutiny normální, ale zablokuje se její odtok. Další příčinou může být genetická dispozice, stárnutí, ale také cukrovka, emoční výkyvy, ale i migréna. Více ohroženi zeleným zákalem jsou kuřáci a lidé pod dlouhodobým stresem.
Příznaky
Zelený zákal zprvu nemá skoro žádné příznaky, proto je opravdu zrádný. Příznaky se liší podle typu zákalu – u glaukomu s otevřeným úhlem se objevuje mírná bolest za okem, hlavy a lehce rozmazaným viděním. Glaukom s uzavřeným úhlem má příznaky silnější – jedná se o prudké bolesti oka, náhlé zarudnutí a zhoršující se vidění. Někdy může dojít ke glaukomovému zánětu, při němž pacient trpí nauzeou, zvracením, prudkou bolestí hlavy a viděním barevných kol kolem světla.
Léčba
Dle druhu a závažnosti onemocnění lékař zvolí vhodný druh léčby. Někdy jsou potřeba léky, jindy chirurgický zákrok nebo laserová terapie. Chirurgický zákrok je nutný tehdy, pokud nepomáhají léky. Léky se myslí kapky, které se musí pravidelně a často kapat do oka. Pokud pacient dodržuje léčebný postup, zastaví se glaukom ve vývoji a nezhoršuje se. Pokud však člověk glaukom neřeší, může dojít k závažnému poškození zraku nebo až k jeho ztrátě.