Černý nebo zelený?

Čaj jako takový je rostlina pěstovaná převážně v Asii. Podle typu zpracování ho rozlišujeme na zelený, olong a černý čaj. Zelený čaj se pouze napaří, lístky se srolují a nechá se usušit. Tím si zachová blahodárné látky, jako jsou polyfenoly, antioxidanty, fluoridy a taniny. Olong je částečně fermentovaný a černý čaj je zcela fermentovaný, tím přichází o své zdraví prospěšné látky. Takže odpověď na otázku, zda černý nebo zelený je jednoduchá.

Trochu historie

Dle staré čínské legendy poprvé ochutnal čaj čínský císař Šen-nung. Údajně mu spadly lístky čaje do kotlíku s horkou vodou a on se nápoje napil. Zjistil, že je opravdu lahodný a pocítil nebývalou energii. Zelený čaj se používal v tradiční čínské medicíně, ale i v Indii a Japonsku. V Číně a Indii se, dle archeologických nálezů, začal čaj poprvé pěstovat. V dnešní době je rozšířen skoro po celém světě.

Léčivé účinky zeleného čaje

Podle japonské studie vedené na univerzitě v Tohoku, by zelený čaj měl podporovat dlouhověkost, chránit před kardiovaskulárním onemocněním a některým typům rakoviny. Tedy za předpokladu, že pijete čtyři a více šálků denně. Další studie prováděné v Americe, zkoumají antioxidant obsažený v zeleném čaji, který se nazývá EGCG (epigalokatechin-galát). Tato látka by měla chránit buňky lidského organismu před poškozením a zvyšovat tvorbu vlastních antioxidačních enzymů. EGCG by mělo potlačovat tvorbu urokinázy, kterou potřebují rakovinné buňky ke svému bujení. Další zdraví prospěšná látka obsažená v zeleném čaji je fluorid, ten má protibakteriální účinky a chrání před zubním kazem. Polyfenoly mají antioxidační účinek a měly by napomáhat před srdečním onemocněním.

Jak zelený čaj užívat?

V dnešní době je již více forem, jak lze zelený čaj užívat. Pokud nemáte čas vařit čaj nebo vám prostě nechutná, můžete sáhnout po tobolkách, prášcích či tabletkách. Pro příznivce čaje je tu jednoduchý recept: převařenou vodu nechte několik minut zchladnout (přibližně na 70°-60°C) a poté s ní přelijte 1 lžičku sypaného zeleného čaje, který jste předtím propláchli horkou vodou. Nechte louhovat cca dvě minuty. Poté sceďte nebo vyjměte sítko a pijte. Zelený čaj působí proti únavě a ospalosti, proto není dobré ho užívat na večer. Pokud se nadužívá, kofein obsažený v zeleném čaji může mít za následek nespavost a časté močení. Pít by se měly čtyři šálky denně, pokud jej chcete užívat jako léčivku.

Druhy zeleného čaje

Zelený čaj má neuvěřitelné množství druhů dle země pěstování a je jen na vás, který si vyberete. Můžete vyzkoušet více odrůd a sami si vybrat, ten co vám bude nejvíce chutnat. Poradit vám může literatura – vyšlo již několik knih o čajích. Koupit čaj si můžete v prodejnách sypaných čajů nebo přímo v čajovně. Zde bývá personál vzdělaný v tomto oboru a mají na výběr větší množství zajímavých druhů.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Domácí perníkové koření. Přísada do těsta, která navodí příjemnou atmosféru

Kurkuma není jen koření. Vyzkoušejte oblíbený ajurvédský recept