Mladé obilí, konkrétně zelený ječmen, se poslední dobou drží na vrcholku v trendech zdravého stravování a životního stylu. Čím je pojídání zelených superpotravin pro organismus prospěšné a jaký efekt mají na naše zdraví?
Pojem superpotravina
Stále častěji je v souvislosti se zdravou stravou zmiňován pojem superpotravina, kam se řadí mimo jiné avokádo, granátové jablko, chia semínka, borůvky, a také zelený ječmen. Čím jsou ale tyto potraviny tak super? Sice nemají nadpřirozené schopnosti, za to obsahují mnohem více živin než běžné potraviny, a díky tomu jsou výjimečné.
Kdo tyto potraviny zařadí do svého jídelníčku, bude mít stravu nejen pestřejší, ale hlavně hodnotnější, což se pozitivně odrazí hlavně na zdravotním stavu. Tělo bude ideálně zásobeno živinami, imunitní systém bude posílen a efekt bude znát i navenek. Superpotraviny totiž fungují nejen jako životabudič, ale také jako elixír mládí, tak proč je nezkusit?!
Zelený ječmen
Jde vlastně o výhonky mladé obiloviny, která živinami doslova “praská ve švech”. Obilné výhonky jsou ze 70% složené z chlorofylu, tedy zeleného barviva rostlin a právě jeho síla pomáhá lidskému organismu okysličit krev, přijímat lépe živiny, dále působí antibakteriálně i detoxikačně. Látky obsažené v obilných výhoncích také podporují látkovou výměnu, vstřebávání a lepší využití minerálů a vitamínů.
Zelený ječmen obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, E, K a řadu minerálů. Je bohatý i na aminokyseliny a má antioxidační účinky. Funguje tedy preventivně proti vzniku závažných onemocnění, včetně rakoviny a Alzheimerovy choroby. Obilné výhonky z ječmene jsou bohaté také na látku cholin, která je velmi důležitá pro správné fungování našeho nervového systému i koordinaci pohybů. Cholin se podílí mimo jiné i na metabolismu tuků, a tak se popíjení nápoje ze zeleného ječmene projeví i na zeštíhlení postavy.
Ani osoby s intolerancí lepku nebo trpící onemocněním celiakií se nemusí mladého ječmene bát. Lepek je totiž obsažený v semenech tohoto obilí a jeho raná rostlinka – tedy tráva, tuto dráždivou látku neobsahuje.
Jak ho používat?
Koupit se dá ve formě prášku, který se zalévá vodou a popíjí nejlépe nalačno. Při jeho nákupu je důležité dát si pozor na to, aby se jednalo o prášek ze šťávy a ne z trávy. Cenově výhodnější je pěstovat si mladý ječmen doma a připravovat si z něj čerstvou šťávu.
Domácí pěstování není nijak zvlášť složité. Zrnka ječmene stačí na den namočit ve vodě, pak vodu slít a semínka nechat v misce naklíčit. Po vyklíčení je položit na zeminu, třeba v lísce od mandarinek, postříkat vodou, přikrýt a nechat dva, tři dny stát. Po pár dnech už bude travička pár centimetrů vysoká. To je čas, kdy je třeba uložit ji na světlé místo a pravidelně, každý den, zavlažovat. Sklízí se, když je vysoká asi 20 centimetrů vysoká a šťávu z ní lze získat nejlépe v odšťavňovači.