Jižní Korea je vyspělá země s vyspělým zdravotnictvím. V období od 9.2.2018 do 25.2.2018 bude jihokorejský Pchjongčchang hostit účastníky 23. Zimních olympijských her (ZOH). Zástupci více než 80 zemí z celého světa se již kvalifikovali na 102 disciplín v 15 sportech. Letos se očekává debut Malajsie, Kosova a Eritrey. Jižní Korea tak bude v únoru hostit statisíce diváků, funkcionářů, sportovců a jejich doprovodu ze všech koutů světa.
Rizika infekčních nemocí
I přes své vyspělé zdravotnictví se Jižní Korea nedávno potýkala s problémem výskytu MERS ve svých zdravotnických zařízeních. A infekční nemoci existují i ve vyspělých a rozvinutých oblastech. Rizika infekčních onemocnění bohužel stoupají se zvýšenou koncentrací osob na relativně malém prostoru. Proto by se každý, kdo se chce z jakéhokoliv důvodu zúčastnit 23. ZOH, měl dopředu seznámit se všemi riziky přenosu respiračních nákaz. Jak upozorňuje Doc. MUDr. Rastislav Maďar, odborný garant Center očkování a cestovní medicíny Avenier a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty OU v Ostravě, v průběhu ZOH může nastat i epidemická situace.
Prevence a očkování
Často se setkáváme s tím, že zbytečné zdravotní komplikace vznikají především podceněním rizik a zdravotní přípravy před odjezdem do exotických zemí. Očkování je jednou z věcí, se kterou bychom měli začít s časovým předstihem a vakcinaci rozložit do delšího období. Aktivace imunity totiž nastává obvykle až za 2 až 3 týdny po vakcinaci. Neživé očkovací látky potřebují odstup k dalšímu očkování alespoň 2 týdny, živé 1 měsíc. U očkování sportovců se také doporučuje po očkování neživou očkovací látkou omezit na pár dnů trénink.
Doporučená očkování
Doporučené očkování pro všechny osoby bez ohledu na věk a zdravotní stav je vakcinace proti chřipce a virové hepatitidě A + B.
Specifická očkování
U starších a chronicky nemocných osob se doporučuje očkování proti pneumokokům a černému kašli.
Je vhodné ověřit si protilátky v krvi proti planým neštovicím a spalničkám. Odborníci doporučují i očkování proti meningokokům, jako nebezpečným původcům zánětu mozkových blan, přenášeným vzdušnou cestou od bezpříznakových nosičů.
Rizika infekcí
Některé z nemocí mohou zanechat trvalé následky i u mladých sportovců. Infekční nemoci velmi zatěžují organizmus a často mohou zhoršit již existující onemocnění, jako je diabetes, hypertenze, astma apod. Velmi nebezpečné jsou tzv. superinfekce, kdy jedna infekce nasedne na již přítomnou druhou.
Doporučení pro účastníky
Ke všem těmto doporučením od zkušených odborníků v oboru cestovní medicíny bychom ještě chtěli připomenout tak běžné a samozřejmé věci, jako je zvýšená hygiena hlavně rukou a ostražitost při konzumaci jídel a nápojů.
Podceňovat situaci je totiž velmi nebezpečné pro všechny zúčastněné diváky, sportovce i jejich doprovod.