Vánoční svátky jsou kromě duchovního hlediska také svátky hojnosti a dobrého jídla i pití. Pojídání chlebíčků, cukroví, smažených pokrmů a nedostatek pohybu však mohou udělat své. O slovo se často přihlásí zažívání, které dá vánočním hodům stopku. Kromě přípravků z lékárny existují i přírodní prostředky, které umí ulevit od pocitů těžkého, nadmutého břicha.
V Číně se o zázvoru vědělo již před tisícovkami let a dodnes je nedílnou součástí asijských pokrmů i medicíny. O přesném botanickém původu zázvoru se dodnes spekuluje. Co ale víme jasně je fakt, že se rostlině daří především v tropických oblastech – na teplých, vlhkých místech. Kvůli stále rostoucí popularitě se zázvor pěstuje také ve velkém na farmách, což bývá bohužel na úkor kvality, protože zde se rostliny ošetřují proti škůdcům pesticidy. Kvalita zázvoru se projeví na jeho chuti i ostrosti. Nejlepší je proto volit zázvor v bio-kvalitě.
Koření i lék
Za rozšíření zázvoru do Evropy může nejspíše Alexandr Veliký, který rostlinu přivezl z Asie. Zázvor byl přitom v jižní Asii rozšířený už v dobách dávno před narozením Krista a používal se k dochucování pokrmů i jako léčivý prostředek. V pozdním středověku byl čaj ze zázvoru velmi oblíbený. S příchodem čaje a kávy však nastal jeho úpadek a na zázvor se na nějaký čas pozapomnělo.
O Vánocích vsaďte na štiplavý čaj
Odvar z oddenku zázvoru má protizánětlivé účinky a obsahuje také sloučeniny, které pomáhají lepšímu trávení. Podporuje tvorbu žluči a slin, čímž stimuluje trávení, ulevuje od pálení žáhy a překyselení. Kdo si bude o svátcích dopřávat dobrého jídla a pití, ten by měl zařadit zázvorový čaj do jídelníčku. Příprava je velmi snadná.
Do hrnečku vložíme pár plátků zázvoru zbaveného slupky (odkrojíme ji nožem nebo odrhneme lžičkou) a zalijeme je horkou vodou. Hotovo!