Co to je?
Zánět ledvin, latinsky Pyelonefritida, je infekční bakteriální onemocnění. Jedná se o bolestivé onemocnění, které může být akutní, ale i chronické – při špatné imunitě. Vždy je nutná lékařská pomoc a následná léčba, jinak může dojít k poškození ledvin. Jakmile přestanou plnit svou funkci, je nutná pravidelná dialýza.
Příčiny
Hlavní příčinou zánětu ledvin jsou bakterie, které se nejprve objeví v močovém měchýři, odkud postupně putují močovou trubicí až do ledvin. Jestliže se včas zaléčí zánět močového měchýře, nemusí k zánětu ledvin dojít. Vzácnější příčinou je zánět ledvin jako doprovodné onemocnění jiné závažné choroby, jako je například zánět kloubů. Dochází k němu krví. Zánět ledvin se častěji objevuje v těhotenství a u lidí s ochrnutou dolní polovinou těla.
Příznaky
Nejprve se objeví zánět močového měchýře, který se projevuje častým močením. Pokud se neléčí, začne pacient pociťovat bolest nebo pálení při močení. Později se dostaví teplota či horečka, bolest v bederní oblasti, bolest v podbřišku a nemožnost močení. Jakmile jsou zasaženy ledviny, může se v moči objevit krev. Pacient může dostat zimnici či třesavku, potit se a být celkově schvácený. Objevit se také může vysoký tlak, nevolnost a zvracení. Pokud je stav velmi vážný, může dojít k sepsi organismu.
Prevence a léčba
Zánět močového měchýře se častěji objevuje v letních měsících. Dobrou prevencí je nezůstávat po koupání v mokrých plavkách. Každodenní výměna spodního prádla. Člověk by také měl dbát na základní hygienu. Nedoporučuje se koupání ve špinavých vodách. Prevencí je také dodržování pitného režimu.
Zánět ledvin se léčí antibiotiky. Lékař může také předepsat léky na bolest nebo srážení horečky. Pokud je stav pacienta vážný, je nutná hospitalizace. Jestliže jsou ledviny poškozeny a ztratili svou funkci, je nutná dialýza.