Českému rodákovi z Prostějova vděčíme nejen za vynález gelových kontaktních čoček, Otto Wichterle stojí i za objevem silonu a na svém kontě má více než 150 vynálezů a patentů. Letos v říjnu uplyne 110 let od narození tohoto světově uznávaného vědce.

Na svět přišel necelý rok před začátkem první světové války. Otto vyrůstal v zámožné rodině, protože jeho otec byl spolumajitelem firmy Wikov, která se specializovala na výrobu zemědělských strojů a automobilů. V dětství utrpěl zvídavý mladík trauma, když se topil v nádrži močůvky. Lékař mu předpovídal rok života, Otto však měl tuhý kořínek a nakonec se z vážného zdravotního stavu vykřesal.

Nadaný vědec a jeho objevy

Vystudovaný chemický inženýr Otto Wichterle měl mnoho talentů. Mluvil osmi jazyky, rád četl a od malička byl velmi šikovný na manuální práce. Silnou stránkou geniálního inženýra byla také zvídavost a chuť objevovat nové věci. Linda Wichterlová, manželka slavného vědce, považuje za jeho největší vynález silonky, které usnadnily mnoha ženám život.

Na výrobě silonu pracoval Wichterle ve zlínských laboratořích a v roce 1941 vyrobil první silonky. Objev však byl utajovaný ze strachu, aby nebyl zneužitý okupační německou armádou. První silonky si tak ženy mohly oficiálně koupit až v roce 1950.

Čočky, které zná celý svět

I další Wichterlův slavný vynález usnadňoval a dodnes ulehčuje mnoha lidem život. Jedná se o měkké kontaktní čočky, které se využívají ke korekci zraku. S nápadem možnosti využití čoček pro lepší vidění přišel už v roce 1508 Leonardo da Vinci. Ideu však realizoval až o tři století později Eugen Frick, který roku 1887 vyrobil první kontaktní čočky ze skla.

Českého chemika a vynálezce přivedl na nápad měkkých kontaktních čoček spolucestující ve vlaku, který v novinách četl odborný článek o možnostech využití chirurgické náhrady oka. Wichterle začal o problému přemýšlet a časem se zrodila myšlenka využít k výrobě čoček hydrofilní gel.

Dárek pod stromeček

První gelové kontaktní čočky vyrobil Otto Wichterle 24. prosince 1961 a využil k tomu skleněnou formu, kterou si nechal vyrobit na míru a dětskou stavebnici Merkur, již si vypůjčil od svých synů. Pokus se povedl a první čočky spatřily světlo světa. Nápad se ujal, protože měkké kontaktní čočky mají široké využití u spousty očních vad, jsou pohodlné pro nošení a nepřekážejí ani při sportu.

Tehdejší komunistický režim však nedokázal přelomový objev správně využít a patent prodal Američanům. Wichterlemu však vynález vynesl nominaci na Nobelovu cenu a vděk milionů lidí po celém světě, kterým kontaktní čočky každý den ulehčují život.

Zdroj: Česká televize, Wikipedie

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů