Zmrzlina, limča a už je tu vosa
S příchodem léta a teplých dní se pomalu, ale jistě začnou objevovat vosy a včely. Včely opylují ovocné stromy, zeleninu, květiny a víceméně si lidí nevšímají. Největším rizikem je, že na včelu šlápnete. S vosami je to horší. V přírodě se zabývají rozkladem starých zbytků a zdechlin, proto je láká všechno, co trochu voní. Jídlo, pití, zejména sladké, ale i parfémy, antiperspiranty, laky na vlasy, krémy, atp. Vůně je přímo dohánějí k šílenství a jsou jako divé. Je pak těžké je odehnat a hrozí bodnutí. Některé roky jsou přímo přemnožené. Proto je dobré ovoce nakrájet do uzavíratelné krabičky, kterou ihned po konzumaci můžeme zavřít. Pití podávat v lahvičkách (zejména dětem) nebo ve sklenicích s víčky. S jídlem jako takovým je to horší, to se prostě musí co nejrychleji zkonzumovat.
Proč je včelí či vosí bodnutí nebezpečné?
Problémem je, že včela i vosa má ve svých žlázách obsažen jed a při bodnutí jej vypustí do našeho organismu. Někdy jed může být tak silný, že vyvolá u člověka alergickou reakci. Nejvíce ohroženy jsou malé děti do jednoho roku. V případě bodnutí by se měla ihned volat rychlá záchranná služba, během pěti minut může být pozdě. Vždy, když máte pocit, že dítě rychle otéká, volejte raději záchrannou službu. Velice rizikové je bodnutí do oblasti hlavy a krku. Zde může dojít k otoku a udušení. Kdykoliv může také nastat anafylaktický šok, při němž dochází k přemrštěné alergické reakci našeho organismu. Objeví se veliký otok, vyrážka, dušení a prudce klesne krevní tlak. Později se mohou objevit závratě a bezvědomí. Srdeční tep se zpomaluje a může dojít až ke smrti.
Co dělat?
Jako první laickou první pomoc můžeme podat fenistilové kapky, které alergickou reakci zmírňují. Pokud je nemáte při ruce, jsou vhodné i prášky na alergii. Samotný bodanec, můžeme potřít fenistilovým gelem nebo octovou vodou. Dobré je také chlazení ledem či namočeným kapesníkem. U anafylaktického šoku pomůže jedině rychlá lékařská pomoc nebo injekce do svalu.