Používá váše dítě počítač nebo mobil?

V dnešní technologické době je opravdu těžké se ubránit používání internetu. Je již běžnou součástí našeho života a většina z nás ho využívá několikrát denně. Proto není divu, že již malé děti v batolecím věku, ho pomalu poznávají. Běžně se setkáme s tím, že hrají na počítači nebo na mobilu dětské hry. Je to však správné? Rozhodně ne. Malé dítě mnohem snadněji získá návyk na hraní her než-li dospělý. Je tedy velice nebezpečné nechávat malé děti, ale i teenagery dlouho vysedávat u PC nebo mobilu. Buďte v tomto směru velmi obezřetní.

Jak je to s těmi hrami a sociálními sítěmi?

Jak jsme již zmínili výše, hraní her je velice návykové. Jak dítě dospívá, je schopno zvládat obtížnější a obtížnější hry. Kluci pak nejraději hrají střílečky. Uchránit je před tím je opravdu heroický výkon, jelikož ve škole na kroužcích se o tom všichni baví… a ten kdo to nezkusí, není in. Zde je důležité dbát na to, aby dítě trávilo u her omezený čas. Jestliže hrají hry nadměrně, je pro ně těžké rozpoznat co je realita a co ne. Dochází také k poruchám spánku, svalovému ochabnutí, depresím a citové deprivaci. To samé platí o sociálních sítích. Než-li je začne vaše dítě používat, mělo by vědět, jak fungují a jak se na nich pohybovat + čeho se vyvarovat. Rozhodně je dobré dodržet doporučený věk pro založení vlastního profilu. A čím déle se vám to bude dařit odkládat, tím lépe. Na profil byste měli mít přístup a čas od času zkontrolovat, koho má vaše dítě v přátelích.

Proč jsou sociální sítě tak nebezpečné?

Různé nezávislé výzkumy prokázaly, že nezletilé děti jsou na sociálních sítích běžně oslovovány pedofily a jsou lákány k určitým praktikám. Buď ať se svlékají před kamerou nebo posílají fotky, někdy se dokonce chtějí setkat. Další nebezpečí tkví v kyber šikaně – kdy je na vaše dítě slovně či jinak útočeno prostřednictvím sociálních sítí. Není výjimkou, že kyber šikana končí sebevraždou. Dalším problémem je závislost na sociálních médiích a těžké oddělení od reality. Možná vás zajímá, co to způsobuje? Vždyť je to jen chatování a fotky… Jde o to, že cokoliv co nás uspokojuje, vyvolává v mozku produkci endorfinu – tzv. hormonu štěstí. Každý z nás přirozeně dělá věci, tak aby byl šťastný a bylo mu dobře. Sociální sítě jsou ty nejrychlejší dodavači endorfinu. Stačí vyfotit pěknou fotku, dát ji na „zeď“ a počkat si na první „lajk“… a ejhle endorfiny jsou tady… druhý lajk..třetí… A než se nadáte, vaše dítě fotí fotky nebo dělá věci jen proto, aby dostalo na sociálních sítích co nejvíce lajků. Poslední hrozbou tento článek můžeme uzavřít.. a tou jsou reklamy. Díky cookies vám internet podsouvá vše, co by se vám asi tak mohlo líbit. Takové reklamy, které se vám několikrát denně zobrazují na sociálních sítích, podporují chtění a žádostivost. Na druhé straně vzbuzují pocity nedostatku a sklíčenosti, když věc nemůžeme mít.

Upřímně, kolik času denně trávíte na sociálních sítích vy?

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů