Mrazivé a proměnlivé počasí je to nejhorší pro pokožku našeho obličeje. Chvíli totiž sněží, poté vysvitne sluníčko, často fouká vítr a rtuť teploměru se pohybuje někde mezi mínus šesti až plus deseti stupni. Nejvíce to odnášejí naše rty, jelikož si je často olizujeme. Jakmile popraskají, odtrháváme suchou kůžičku a tím se stav ještě zhorší. Jaká je prevence a jak rty zaléčit?
Kvalitní jelení lůj nebo rtěnka
Dobrou prevencí, ale i hojivou terapií je používání kvalitního jeleního loje nebo rtěnky. Aplikovat by se mělo několikrát denně, hlavně po jídle či pití a samozřejmě před tím, než jdeme ven. V dnešní době je opravdu veliký výběr, ale pozor, ne vše je vhodné. Vybírejte bez parfémů, barviv, nejlépe s vitamíny a krycím efektem.
Včelí vosk je dobrá volba
Jestliže jsou vaše rty hodně rozpraskané a špatně se hojí, můžete vyzkoušet přípravky s obsahem včelího vosku. Je dobré sáhnout po přírodní alternativě, pozor, některé firmy do svých mastiček a jeleních lojů přidávají jen chemické přísady a aromata. Poradit vám mohou v lékárně nebo ve specializovaných prodejnách.
UV filtr je nezbytnost!
Rty je nutné chránit UV filtrem také. Sluneční záření na naše rty nepůsobí dobře, rozpraskává a vysouší je. Jestliže si kupujete rtěnku, zvolte určitě s UV filtrem. To samé platí o jelením loji. Jestliže jedete v zimě nebo na jaře do alp, určitě sáhněte po vyšším faktoru! Na horách má slunce daleko větší sílu.
Neolizovat!
Hlavním kamenem úrazu je časté olizování rtů. Sliny způsobují na mraze, větru a slunci rozpraskání. Jestliže se objeví větší praskliny až do krve, enzymy obsažené v našich slinách působí proti hojení a mohou spustit zánět. Zde je nutné často promazávat hojivými mastičkami nebo jeleními loji.
Dostatek tekutin
Nesmíme zapomínat, že rty jsou vysušené tehdy, když málo pijeme. Nedostatek tekutin se projeví nejprve na rtech a později až v jiných oblastech našeho organismu. Určitě se vyplatí dodržovat pitný režim, obzvlášť při sportu nebo v horkých letních dnech.