V předchozím článku jsme si popisovali éterické oleje, alkaloidy a slizové látky. V druhé části budeme pokračovat s dalšími obsahovými látkami, se kterými se můžeme setkat na příbalových letácích různých léčiv, bylinných čajů, tinktur, atp.
Ostré alkaloidy
To jsou druhy alkaloidů, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Jedná se o takové látky, které aktivují receptory tepla nebo bolesti. Tyto alkaloidy působí proti nadýmání a žaludečním obtížím. Při vnitřním užití zvyšují tvorbu žaludečních šťáv, ale také slin. Zevně jsou vhodné při revmatismu a na bolesti svalů. A v čem je najdeme? Tak například v kajenském pepři nebo také v zázvoru.
Třísloviny
Bývají také označovány jako taniny. Jsou to látky zvané polyfenoly, které najdeme v rostlinách, ale i kůře stromů (např. v buku), ve slupkách ořechů, v luštěninách, ale i ve víně a borůvkách. Třísloviny mají svíravé účinky, ale i protizánětlivé a antibiotické. Mají trpkou až svíravou chuť. Slouží k léčbě hemoroidů, průjmů, dokonce zastavují krvácení a ochraňují sliznice.
Saponiny
Saponiny jsou chemické sloučeniny, ale hlavně pěnivé látky, které fungují jako pojivo – dokážou například rozptýlit pevné látky v kapalinách (jen pro zajímavost sapo znamená mýdlo). Tyto látky působí antibioticky a podporují trávení. Dále o nich víme, že uvolňují sliz. Najdeme je v břečťanu, kořeni lékořice a prvosence.
Flavonoidy neboli vitamín P
Pod tímto názvem se skrývá přibližně 60 látek, které mají pozitivní vliv na náš organismus a jsou tedy žádoucí. Jsou to přírodní antioxidanty, jež dokážou bojovat s rakovinným bujením. Působí hlavně preventivně a v našem organismu také protizánětlivě. Většina z nich má žlutou barvu a způsobuje u rostlin nápadné zabarvení plodů, listů a květů. Flavonoidy najdeme například v aronii, zlatobýlu, hlohu, ale i v sóje, černém rybízu, granátovém jablku, červeném víně, borůvkách, olivách, aj.