Co to je?
Vitamin K je v tucích rozpustný vitamin, který je pro nás nezbytný kvůli procesu srážení krve. A jak se na něj přišlo? Dánští vědci studovali kolem roku 1930 problém s krvácivými stavy u kuřat, kterým bylo podáváno krmení bez tuku. Po několika pokusech se osvědčila vojtěška, ve které zjistili obsah látky, jež napomáhá srážení krve. Tu pak nazvali jako vitamin K – což bylo odvozeno od slova koagulace (srážlivost). V dnešní době už je výzkum tak daleko, že vědci vědí, že pouze 20% člověk získává z potravy. Zbytek tělo získává aktivitou střevních bakterií. Proto je u lidí nedostatek vitaminu K velice vzácný, ale pokud je potřeba, předepisuje je lékař. Vitamin K můžete najít také pod názvem fytonadion nebo menadion.
Jak vitamin K účinkuje?
Vitamin K je důležitý pro naše tělo kvůli srážlivosti krve. Pokud by nedocházelo ke srážení krve, vykrváceli bychom při poranění či porušení cévních stěn. V některých případech lékař může předepsat vitamin K před operačním výkonem, aby předešel pooperačnímu krvácení. Někdy doporučí lékař vitamin K ženě, trpící nadměrným menstruačním krvácením. Vitamin K se také podílí na metabolismu proteinů buněčné stěny. Dále je důležitý pro buněčný růst a je také nezbytný v procesu mineralizace kostí. Tím by měl působit preventivně proti osteoporóze. Dle některých výzkumů by měl také podporovat funkci srdce a zabraňovat tvorbě plátů na stěnách tepen.
Zdroje vitaminu K
Nejprve je důležité zmínit, že u zdravých lidí je nedostatek vitaminu K velice vzácný, jelikož tělo si jej umí vytvořit tolik, kolik potřebuje. Proto i nadbytek je téměř nemožný. Vitamin K bývá často obsažen v multivitamínových doplňcích stravy a to v dávce 25 – 60mcg. Jinak vitamin K najdete v listové zelenině – např. v kadeřávku, kapustě, zelí, ale i v brokolici, rostlinných olejích, mase, pistáciích, banánech a mléčných výrobcích.