Co to vlastně je?
Vitamin E je souhrnný název pro skupinu chemických látek, které se jmenují tokoferoly. Jedná se o vitaminy rozpustné v tucích a vyskytují se ve čtyřech formách – alfa, beta, gama, delta-tokoferoly. Nejběžnější forma z nich je pak alfa-tokoferol. Vitamin E je antioxidant a je tím nejdůležitějším pro náš organismus. Najdeme ho v několika potravinách bohatých na tuk. Například při nízkotučné dietě je obtížné získat jeho dostatek pro náš organismus. Vitamin E chrání naše buňky před oxidačními účinky a tím prokazatelně působí proti rakovinnému bujení. A nejen to!
Jaký má vitamin E účinek?
Jak již bylo zmíněno, jeden z hlavních přínosů je ochrana buněčných membrán a tím i ochrana proti rakovině. Odborníci se shodují, že vitamin E také pomáhá v prevenci proti cévním a srdečním onemocněním, takže je to účinný bojovník proti infarktu myokardu a mozkové mrtvici. Je též dokázáno, že vitamin E zpomaluje proces stárnutí a zlepšuje obranyschopnost organismu starších lidí. Dále pomáhá tělu vypořádat se s toxiny, například z kouření a znečištěného životního prostředí. Vitamin E by měl zpomalovat postup Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Je dokázáno, že zmírňuje premenstruační syndrom a bolesti prsou. Dále také působí proti rozvoji katarakty – šedého zákalu.
Kde vitamin E najdeme a jak jej užívat?
Vitamin E je nejhojněji obsažen v oleji z pšeničných klíčků, dále také v rostlinných olejích, ale i v másle. Najdeme ho také v mléce, mase, ořechách, semínkách a listové zelenině. Vitamin E se také prodává jako doplněk stravy v lékárnách, nejčastěji v tobolkách s olejovým roztokem. Doporučená denní dávka je 10 mg u mužů, 8 mg u žen, 10 mg u těhotných a 12 mg u kojících žen. Nedostatek vitaminu E způsobuje neurologické obtíže, sníženou imunitu, poruchu funkce gonád, což může vést až k neplodnosti.