O co jde?
Vitamin A je rozpustný v tucích a skladuje se v našich játrech. Je nutný pro tvorbu rodopsinu, což je oční pigment. Proto pokud máme vitaminu dlouhodobý nedostatek, vede to k šerosleposti a častému zánětu očních spojivek. Nedostatek také způsobuje impotenci, nedostatečný pohlavní vývoj a sníženou imunitu našeho organismu. Naše tělo vitamin A získává z živočišného tuku a jej vytváří ve střevech z karotenoidů (ty jsou obsaženy v zelenině a ovoci). Přesněji řečeno z alfa-karotenu, beta-karotenu a lykopenu, což jsou červená a oranžová barviva.
Jak vitamin A účinkuje?
Vitamin A je důležitý v boji se šeroslepostí. Udržuje náš zrak zdraví a pomáhá oku při přechodu ze světla do tmy. Zabraňuje také tzv. suchému oku a častým zánětům spojivek. Vitamin A je také důležitý pro dobré fungování naší imunity a zvyšuje odolnost proti infekcím, především proti chřipce, bronchitidě a chrapotu. Dále také pomáhá v boji s herpes viry, které způsobují opary, bradavice a kvasinkové infekce. Studie prováděné na krysách dokázaly, že vitamin A prodlužuje délku života u onemocnění leukémií a rakovinou plic a prsu. Pokud je v těle dostatek vitaminu A, zvyšuje se tím účinnost chemoterapie. Vitamin A je také důležitý pro naši pokožku. Zabraňuje totiž rohovatění a šupinatění kůže. Vitamin A ve formě kyseliny retinové se předepisuje proti akné a pomáhá také proti vráskám. Pozor! Vitamin A dokáže vytvořit toxickou hladinu v těle, proto se ho v potravinových doplňcích nesmí užívat mnoho. U těhotných žen by neměla denní dávka přesáhnout 1 500mg denně, jinak hrozí riziko vrozených vad. Vždy je lepší do těla dodávat vitamin A ve formě beta-karotenu z ovoce a zeleniny.
Jak vitamin A užívat a kde ho najdeme?
Doporučená denní dávka vitaminu A pro muže je 700mcg a pro ženy 600mcg. Jeho nedostatek je ve vyspělých zemích velice vzácný. Vitamin A je hojně obsažen v játrech – v 90g jater je 2 500mcg. Je také bohatě obsažen v tučných rybách, máslu, žloutcích a mléku. Dále také v mrkvi, špenátu, kapustě, brokolici, kukuřici, dýni, meruňkách, melounu, třešních, kantalupu, aj.