Co to je?
Vápník, latinsky kalcium, je základní stavební prvek zubů a kostí a je nezbytný pro správnou funkci lidského organismu. Vápník se v kostech tvoří do cca 35 let a pak už pouze ubývá. Je důležité tělu dodávat dostatečné množství denně. To však v dnešní době není zas tak jednoduché, jelikož jíme stravu chudou na vápník. Nejznámějším a nejbohatším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, jako například tvaroh, jogurty a sýry. Ale také brokolice, olejovky, mandle a sezamová semínka.
K čemu je vápník?
Vápník udržuje zdravé kosti, zuby a nehty. Preventivně pomáhá při osteoporóze – úbytku kostní hmoty. Dále také podporuje správnou činnost srdečního svalu. Podílí se na přenosu nervových vzruchů a krevní srážlivosti. Pokud má člověk poruchy trávení, také by měl sáhnout po vápníkových tabletách. Můžete ho sehnat i v podobě prášků, tobolek a softgelu.
V lidském organismu najdeme vápník v kostech a zubech, kterým zajišťuje pevnost a tvar. Vápník také napomáhá prostupnosti živin membránami buněk, proto ho malé množství najdeme i v krevní plazmě. Bez kalcia se neobejde trávicí systém a metabolismus. Také se podílí na tvorbě některých hormonů a enzymů. Bez vápníků by se správně nesrážela krev a nedocházelo by k hojení ran. Dále zajišťuje přenos nervových vzruchů po nervových drahách. Aby vše mohlo správně fungovat a tělo být v chodu, čerpá lidský organismus vápník z kostí, pokud mu jej nedodáme dostatek. Pokud během života odebere organismus z kostí příliš mnoho kalcia, stávají se porózní – kostní tkáň je křehká, lomivá a řídne. Člověk se pak potýká s osteoporózou.
Na co by se nemělo zapomenout?
Vápník se sám o sobě nedokáže v těle vstřebávat, potřebuje k tomu vitamin D1. Ten si tělo vyrábí v kůži ze slunečního světla. V dnešní době se již vyrábí potravinové doplňky v kombinaci s vitaminem D1, ale vyhněte se těm, které by jej neobsahovaly.