Vánoce jsou svátky odpočinku, klidu a často je trávíme nejen v obležení příbuzných, ale také v obložení dobrým jídlem a pitím. Jak si svátky užít bez problémů se zažíváním? Stačí dodržovat následující pravidla.
Aby sváteční jídlo příliš neškodilo
Štědrovečerní večeře i chody v další sváteční dny mají se zdravou stravou většinou málo společného, protože bývají tučné, smažené, hůře stravitelné či přeslazené. Také chodů bývá mnohem více, než jsme zvyklí. A následky takového „debužírování“? Nadýmání, pálení žáhy, pocit plnosti, ale také průjem nebo naopak zácpa. V čem leží příčina vánočního přejídání? Není to nic složitého. Svátky boří zaběhnutá pravidla a bohaté jídlo a pití představují velké pokušení. V důsledku toho zapomínáme jíst intuitivně a ládujeme se hlava nehlava.
S těmito triky se snadno vyhnete problémům se zažíváním
1. Jídlo si neodpírejte
Není třeba si jídlo odpírat a kvůli tomu neochutnat například tetičky báječnou vánočku nebo babiččino cukroví. Na sváteční dobroty se těšíme celý rok a jejich odmítání by mohlo způsobit zbytečný stres a tlak.
2. Hlídejte si porce
Na co je však třeba myslet je množství. Pro ochutnání určitě stačí dva vanilkové rohlíčky a ne deset. To samé platí i u sváteční tabule. Porce volte menší, tak, aby jídlo uspokojilo vaše touhy, ale zároveň vás „nezapláclo“. O Vánocích nás to také svádí k neustálému uždibování a mlsání. Na to pozor. Zažívací systém si potřebuje odpočinout a dostat čas jídlo zpracovat. Myslete proto na to, kdy a co jíte.
3. První pomoc při potížích
Pokud se vám střídmost nedaří a škoda už je napáchaná, je dobré mít po ruce prostředky, které poskytnou první pomoc. Z bylinkové lékárny pomůže například mátový nebo fenyklový čaj, které zklidní zažívání. Pomoc lze hledat také v lékárně, kde jsou k dostání prostředky proti nadýmání, průjmu i zácpě.