O co jde?
Unkárie neboli Vilkakora, ale také Řemdihák plstnatý či kočičí dráp a latinsky Uncaria tomentosa, to vše je název pro dřevnatou popínavou liánu pocházející z Amazonie. Tato rostlina dorůstá až třicetimetrové délky a vyznačuje se tenkými zahnutými trny, které najdeme vždy na úponu listů. Droga se získává z kořenů nebo z vnitřní kůry liány. Staré domorodé kmeny ji používaly ve svém tradičním léčitelství. Do dnes se kůra prodává na místních tržištích, převážně v Peru a Brazílii. Evropští lékaři ji začali používat přibližně od roku 1980.
Její účinky na naše zdraví
Mezi hlavní účinky unkárie, které potvrdily mnohé moderní studie, patří posílení imunitního systému a potlačování zánětlivých onemocnění v těle. Domorodé kmeny používaly tuto liánu na úplavici, záněty kloubů, infekční onemocnění a vředy, ale proto nejsou klinické důkazy. Každopádně, unkárie se používá na výrobu léků, které se podávají při rakovině, ale také AIDS, kdy je důležité povzbudit imunitní systém. Měly by mít i protinádorové účinky a pomáhat pacientům oslabených po chemoterapii. A to rozhodně není málo. Mezi její další účinky patří tlumení bolesti a zmírňování kloubních zánětlivých onemocnění, jako je artritida nebo dna. Dále by měla unkárie působit antioxidačně, antibakteriálně a být účinná v boji s viry.
Užívání a dávkování
Potravinové doplňky s unkárií jsou k dostání v lékárnách. Doporučuje se kupovat pouze takové výrobky, které mají standardizované výtažky. To znamená, že by to měly být přípravky obsahující výtažky z druhu Uncaria tomentosa nebo Unkaria guinensis, obsahující 3% alkaloidů a 15% polyfenolů. Někdy můžete narazit na nepravé přípravky. Užívá se dvakrát denně 1 tableta s obsahem 250mg extraktu. K sehnání jsou také tobolky, tinktury či sušená droga na čaj. Unkárii nesmí užívat těhotné a kojící ženy.