Co je vlastně fobie?

Jedná se o neurotickou, úzkostnou poruchu, pro kterou je typický pocit strachu či úzkosti. Můžete namítnout, že strach či úzkost má občas každý, avšak v tomto případě mluvíme o patologickém stavu, který může člověka ochromit natolik, že není schopen běžných denních úkonů. Často musí opustit svou práci a někdy se lidé trpící fobií uzavřou doma a odstřihnou od světa. Fobií je hned několik druhů, základní rozdělení je na fóbie úzkostné poruchy, sociální fóbie a jiné izolované fóbie. Úzkostné poruchy jsou v posledních letech čím dál tím častější a trpí jimi až čtvrtina lidské populace. Je důležité fóbie léčit, aby člověk mohl vést plnohodnotný život.

Jaké jsou vlastně příčiny?

Existují studie, které potvrzují vznik onemocnění na dědičném základě. Pokud tedy fóbií či úzkostnou poruchou trpěl někdo v rodině, je možné, že potomek bude také. Další příčinou jsou psychomotorické prožitky z raného dětství či později z dospívání. Zde se poukazuje na fakt, že častěji se objevuje fóbie u dětí, které neměly pevnou vazbu s blízkou osobou, byly týrány nebo prožily zátěžovou životní situaci bez blízké osoby. Je tedy důležité to, jak se k nám rodiče chovali a jaké jsme měli rodinné zázemí. Příčinou může být těžká životní zkušenost, která narušila naši integritu.

Jak poznám, že to není pouze úzkost, ale už je to fóbie?

Příznaky se mohou velice různit, podle druhu a intenzity onemocnění. Někteří klienti mohou mít pouze slabé úzkosti, na druhé straně někdo může mít až nepříjemné fyzické projevy, díky kterým se stáhnou do soukromí. Nejčastěji lidé trpí agorafóbií, která bývá označována jako fobie z otevřených prostranství, ale v podstatě se jedná o strach nebo úzkost z veřejných prostorů, hromadné dopravy, z davů lidí v obchodních centrech, kinech, atp. a z opuštění domova. Pokud se člověk neléčí, je v podstatě zavřený doma. Rozlišují se také sociální fóbie, pro něž je charakteristický strach z kontaktu s lidmi – např. rozhovor, proslov před lidmi, telefonování, návštěvy, atp. V tomto případě může mít pacient i fyzické příznaky. Dále rozlišujeme specifické fóbie, jako je – arachnofobie (strach z pavouků), akrofobie (z výšek), klaustrofobie (z uzavřených prostor), atd. a s těmi se často snaží lidé bojovat pomocí různých terapií. Na druhé straně se někteří lidé raději vyhýbají tomu, čeho se obávají a žijí s tím celý život. Existuje také úzkostně-depresivní porucha, při které postižený pociťuje chronický pocit úzkosti. Známe také panickou poruchu, kdy dochází k opakovaným nekontrolovatelným záchvatům paniky.

Pokud vám není psychicky dobře, rozhodně se doporučuje léčba…

Fobie se léčí pomocí farmakologických prostředků dle závažnosti choroby a také psychologickou léčbou, zejména terapií. Terapie má velice dobré výsledky a pacientův stav se může rychle zlepšit.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů