Nenápadná květina s velice významnými účinky
Možná už tuto léčivou bylinu znáte, ale pokud ne, seznamte se. Možná vám někdy v budoucnu pomůže. Je to keříková bylinka s jasně žlutými květy v bohatých květenstvích, která dorůstá 20 – 60 cm. Lístky má podlouhlé, vejčitého tvaru a kopinaté. Kvete po sv. Janu, proto bývala dříve nazývána svatojánská bylina – pro upřesnění, kvete od konce června do září. Sbírají se květy, které obsahují nejvíce léčivých látek z celé rostliny a pigment tzv. hypercin, jenž má uklidňující účinky. Existuje více druhů třezalky, avšak “tečkovaná” má nejvyšší obsah této účinné látky. Najdete jí na slunných místech – loukách, okrajích lesů, cestách a je rozšířena po celém světě, jak v nižších, tak i ve středních nadmořských výškách. A co je zajímavé – obsah účinných látek se liší s nadmořskou výškou. Třezalka tečkovaná je invazivní rostlina, byla zavlečena do mírného pásu, ale najdete ji i na Sibiři, v Austrálii a Jižní Africe.
Už staří Řekové a Římané využívali tuto bylinku
Ano, je tomu tak. Věřili, že má magickou moc a umí zahánět zlé duchy. V té době třezalku používali zevně na popáleniny a vnitřně proti různým onemocněním. I v pozdějších dobách byl třezalkový olej používán na odřeniny a hojení ran. V polovině 19. století pak byly účinky této bylinky zcela popsány v Americe a dodnes se indikace o mnoho nezměnila.
Takže zač jí vlastně vděčíme?
Třezalka se používá k léčení lehkých depresí, jelikož upravuje náladu pomocí zvýšení hladiny neurotransmitterů (látek přenášejících nervové vzruchy) v mozku. Měla by pomoci při úzkostech, stresu, nespavosti, neklidu, únavovém syndromu a zklidňovat při premenstruačním syndromu. Dále bylo také zjištěno, že tato bylina má antibakteriální a protivirový účinek. A co je skvělé, že se vedlejší účinky projevují velice vzácně. Když, tak se jedná o trávicí potíže a únavu. Avšak při užívání klasických antidepresiv, by se o užívání třezalky měl pacient poradit s lékařem.