Je čas třešní!

Třešně pomalu dozrávají a my už se můžeme těšit, jak si na nich pochutnáme. Mnoho lidí je zavařuje, připravuje z nich bublaninu či jiné výborné koláče. Avšak čerstvé jsou pro náš organismus nejzdravější. Víte vůbec co všechno tyto rudé peckoviny obsahují a na co jsou dobré? Možná se budete divit.

Jak nám třešně prospívají?

Třešně nám dokážou pomoci v boji s některými nemocemi. Je dokázáno, že zmírňují dnu, revmatické problémy, onemocnění jater, jsou dobré na chronické záněty močového měchýře, ledvinové a žlučové kameny, detoxikují organismus, chrání naše cévy proti ukládání LDL cholesterolu a tím chrání i naše srdce. Působí také proti parodontóze, zácpě a snižují horečku. Takže třešním se rozhodně nevyhýbejte, našemu zdraví jedině prospějí.

Co obsahují?

Nyní se podívejme na to, co vlastně třešně obsahují. Z minerálních látek je to vápník, železo, fosfor, draslík, hořčík, síra, zinek, bróm, nikl, kobalt, mangan a měď. Všechny tyto minerální látky jsou pro správné fungování našeho organismu nesmírně důležité. Například měď se podílí na tvorbě enzymů buněčného dýchání, nikl ovlivňuje krvetvorbu a síra detoxikuje.
Třešně také obsahují flavonoidy – účinné antioxidanty, které pomáhají tělu v boji s rakovinou. Z nich můžeme zmínit quercetin, který působí protizánětlivě a zmírňuje astma. Dále také kyselinu listovou, jež je důležitá pro správné fungování mozku, nervů a růst.
No a v neposlední řadě v třešních najdeme vitamín C, který posiluje náš imunitní systém, působí proti únavě a je to také účinný antioxidant.

Třešně ze zahrádky

Třešně si opravdu dopřávejte plnými doušky, avšak ty ze zahrádky. U kupovaných nikdy nevíte, kde byly pěstovány, a pravdou je, že je to ovoce nejvíce zatížené pesticidy. Pokud máte třešní přebytek, je dobré je zamrazit, jelikož tím se zachová téměř totožná nutriční hodnota jako u čerstvých. Děti si třešně také můžou dopřávat, avšak u mladších tří let mohou působit silně projímavě.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami