Nenápadná léčivka, která se používá hlavně v kuchyni
Křen je vytrvalá, silná rostlina se silným dřevnatým kořenem. Najdeme ho poblíž lidských obydlí, chat, chalup a zahrádek. Není těžké ho poznat, jelikož má výrazné, velké, tmavě zelené listy a dorůstá výšky až 150 cm. Jeho květenství se skládá z mnoha malých bílých hroznů. Jeho původním domovem je Středomoří, u nás ho najdete spíše na vlhkých stanovištích. Od pradávna se používá v kuchyni, ale i v lidovém léčitelství. Zpracovává se jeho dřevnatý kořen, který je masitý, světle žlutobílý a vodorovně se větví. Křen celkem snadno vykopnete motykou, očistíte a oškrábete horní vrstvu, poté se nastrouhá na jemno nebo i nahrubo.
Na co je dobrý?
V lidovém léčitelství se používá buď čerstvý kořen nebo sušený nadrcený na drobno. Obsahuje hořčičné silice a za čerstva sinigrin. Je velice dobrý při chřipce či nemocech dýchacích cest, jelikož má antiseptické účinky. Účinný je také proti zánětu močového měchýře a ledvin. Zpozornět by také měli lidé trpící dnou, zde se konzumace křenu doporučuje. Je také známo, že zlepšuje trávení, ale také podporuje činnost jater a žlučníku. Zevně je vhodný při revmatických obtížích.
Jak se užívá?
Při nachlazení, chřipce a zánětu močového měchýře a ledvin se křen užívá vnitřně. Stačí konzumovat 20 g čerstvého nastrouhaného kořene denně, do vymizení obtíží. Zevně se používá hlavně při revmatu, při svalových bolestech a na prokrvení organismu. Vhodné jsou masti a gely s obsahem 2% hořčičných silic.
Pozor!
Křen by neměli užívat lidé trpící žaludečními vředy a problémy se střevy. Je silný a jeho silice dráždí sliznice. Také se nedoporučuje malým dětem, těhotným ženám a kojícím matkám. Lidé trpící kožními onemocněními by měli užívání křenu konzultovat s lékařem. U některých lidí se může při užívání křenu objevit podráždění kůže, ale i sliznic.