Cestování v těhotenství: Na co si dát pozor?

Jistotu, že gravidita proběhne naprosto bez komplikací, nemá žena nikdy. Ani v domácím prostředí, a tím méně na cestách. V současnosti cestuje do zahraničí, a to včetně rozvojových zemí, stále více lidí, těhotné ženy nevyjímaje. Protože v těhotenství potřebuje žena mnohem více zdravotní péče než jindy, je kromě jiného nutné zvažovat destinace podle kvality lékařské péče, lékařského vybavení, dostatečně vyškoleného personálu, hygieny, dostupnosti léků apod.

Rizika cestování v těhotenství

Podle údajů WHO (Světová zdravotnická organizace) hrozí až patnácti procentům těhotných žen vážnější komplikace. Také proto cesty do méně vyspělých zemí lékaři ženám v prvním trimestru nedoporučují. Nejedná se zde jen o cílovou destinaci cesty, ale ani samotné dlouhé cestování v uzavřených prostorách s vysokou koncentrací osob není vhodné. Letadla, letiště, nádraží, místní doprava, to vše jsou pro těhotnou ženu riziková místa. Plod mohou snadno ohrozit nákazy získané cestou. Patogeny vylučují i bezpříznakoví nosiči a mnoho osob cestuje i když onemocní, s tím, že se v teple a u moře uzdraví.

V prvním trimestru je vysoké riziko, že infekce způsobí odumření plodu a následný potrat. Není také vhodné, jak se o to přesto snaží nemálo párů, v exotických destinacích otěhotnět. I následkem dehydratace z průjmů nebo vysoké horečky může dojít ke spontánnímu potratu. V prvních dvanácti týdnech těhotenství dochází k vývoji orgánů plodu a případná i mírná infekce u matky může způsobit vznik vrozených vývojových vad. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, odborný garant Center očkování a cestovní medicíny Avenier a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty OU v Ostravě, mimo jiné uvádí, že například voda kontaminovaná virem hepatitidy A nevyvolá žádné potíže u partnera, ale těhotnou ženu a plod může ohrozit i na životě.

Očkování a zdravotní příprava

Pokud žena plánuje v těhotenství cestovat, měla by si před otěhotněním zkontrolovat protilátky proti planým neštovicím, spalničkám a zarděnkám a případně se nechat očkovat. Jak radí Doc. MUDr. Rastislav Maďar, v tomto případě je před těhotenstvím vhodná i vakcinace proti meningokokům a virovým hepatitidám. V těhotenství se žena očkuje pouze proti chřipce a černému kašli (kombinovaná 3vakcína proti záškrtu, tetanu, černému kašli). Jiná očkování se v těhotenství standardně neaplikují. Pouze při rizikovém kontaktu se zvířetem je těhotná žena očkována proti vzteklině, zde totiž hrozí úmrtí u 100% nakažených.

Dalším rizikem pro těhotnou ženu je to, že nemůže užívat všechny druhy preventivních antimalarik. Některá jsou nevhodná („Doxycyklin“), „Meflochim (Lariam)“ může způsobit nežádoucí reakce, u „Malarone“ se sice předpokládá, že je bezpečný, ale o jeho užívání těhotnými ženami není zatím dostatečné množství údajů.

Pro těhotnou ženu je nejvhodnější období pro cestování do exotických zemí 18. až 24. týden gravidity. V každém případě by se ale měla vyhnout oblastem s výskytem spavé nemoci, malárie, viru zika, horečky dengue a žluté zimnice. Měla by se vyhnout destinacím s nízkou kvalitou zdravotní péče. Měla by se raději vyhnout i hospitalizaci v rozvojové cizině, protože jí hrozí nesprávná léčba a diagnostika, nekvalifikovaný zdravotní personál, nedostatečné lékařské vybavení, nedostatek léků, naprosto nedostatečná hygiena, a tím riziko nemocničních infekcí.

Těhotným ženám lékaři nedoporučují cestovat do oblastí s nadmořskou výškou nad 2500 m, nižší přísun kyslíku by mohl ohrozit plod. Kromě toho se nedoporučuje pití vody čištěné purifikačními tabletami s obsahem jódu, vhodnější je filtrační láhev na vodu se speciálním filtrem. Vodní sporty, jako je lyžování, potápění, jízdy na vodních skútrech, jsou pro těhotné ženy také nevhodné. Sauny, horké koupele, namáhavé cvičení, to vše není pro ženy v tomto stavu vhodné. Dbát na bezpečnost při cestování, používat například bezpečnostní pásy, by mělo být samozřejmostí. Jsou tu i další nepohodlné faktory typické pro těhotenství, jako jsou ranní nevolnosti, jiné vnímání pachů a vůní nebo časté močení. Špatná hygiena a nedostupnost hygienických toalet může být a často bývá příčinou infekcí močových cest.

Pravidla bezpečného cestování pro těhotné ženy

Zásadní pravidla, která se samozřejmě netýkají jen těhotných žen, ale právě ony by na ně měly dbát obzvláště:

  • Pozor na konzumaci nedostatečně tepelně upraveného masa
  • Pozor na nepasterizované mléko a mléčné výrobky
  • Pít vodu jen z bezpečných zdrojů, pozor na džusy (mohou být ředěné vodou) a led
  • Omývat a oloupat každé ovoce
  • Pozor na syrovou listovou zeleninu, raději ji v rozvojových zemích nekonzumovat
  • Zvláštní pozornost věnovat hygieně rukou (dezinfekční mýdla, vlhčené ubrousky, dezinfekce na ruce)
  • Vyloučit kontakt se zvířaty

Každá žena, která plánuje těhotenství a nechce se vzdát ani cestování, by si měla být vědoma všech možných rizik a omezit je na minimum. Nepodceňovat přípravu na takové cesty je to nejdůležitější. Poradit se se svým gynekologem, poradit se s odborníky na očkování a cestovní medicínu. A to nejlépe ještě před těhotenstvím a před cestou.

avatar autora
Hana R.
Hana R. je zkušená redaktorka online magazínů, která se věnuje psaní o jídle, filmech a zdraví. Je uznávanou filmovou kritičkou, známou pro své názory na svět kinematografie. Kromě toho má velký zájem o zdravý jídelníček a speciální dietní programy. Ve svém volném čase je vášnivou čtenářkou a fanynkou děl Stephena Kinga.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Rizikové léky v těhotenství, víme na co si dát pozor

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů