Co to je?
Tea tree, latinsky Melaleuca alternifolia, česky Kajeput střídavolistý, je známý jako čajový nebo čajovníkový strom. Je to spíše keř, který divoce roste v mokřinách a močálech v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Tea tree dorůstá výšky 5,5 metrů a má tvar písmene „T“, odtud jeho název. Kvete na jaře a má příjemnou vůni připomínající muškátový květ. Z listů se extrahuje olej, který je velice účinný v boji s infekcemi a záněty. Do Druhé světové války byl využíván jako dezinfekční přípravek, s nástupem antibiotik jeho popularita poklesla. Avšak v dnešní době se ho ročně vyrobí více než 700 tun. Kajeput je proto pěstován na plantážích.
Použití tea tree oleje
Tea tree oil neboli olej má čirou až nazlátlou barvu a kafrovou vůni připomínající muškátový květ (či oříšek). Olej se používá jak v medicíně, tak v kosmetickém průmyslu. Je ceněn pro své dezinfekční a protiplísňové účinky. Dále se také užívá na popáleniny, minimalizuje jizvení ran a urychluje hojení po bodnutí či kousnutí hmyzem. Díky svým antimykotickým účinkům je velice dobrý na plísňová onemocnění nohou a nehtů, používá se také při mykotickém onemocnění, tzv. atletická noha. Dále bylo zjištěno, že je účinný proti zlatému stafylokoku, dokonce i MRSA.
Tea tree olej koupíte v lékárně v nejrůznějších formách. Nejčastěji se používá olejíček, který se aplikuje na povrch postižené kůže. Dále také ve formě vaginálního gelu, který pomáhá proti plísni Candida albicans a Trichomonas vaginalis. Gel obsahující 5% léčivé látky se používá na akné.
Tea tree olej se užívá výlučně zevně, pokud byste ho vy nebo vaše dítě omylem vypili, vyhledejte lékaře. Při povrchovém užití na kůži se alergická reakce objevila jen ve výjimečných případech. Je však dobré před prvním použitím nanést malé množství oleje na vnitřní stranu předloktí. Pokud kůže rychle zarudne či se dostaví jiná alergická reakce, tea tree olej rozhodně nepoužívejte. Jestliže se nedostavila žádná reakce, naneste tea tree olej na místo, které chcete léčit.