Co to je?
Karpální tunel, takto se nazývá nervová cesta, která je též tvořena svaly a vazy. Nachází se na ruce a má na starosti citlivost prstů, pohyblivost ruky a ovládá šlachy + svaly spojující ruku s paží a předloktím. Dost často se stává, že se tento velice důležitý tunel zúží kostní ostruhou, otokem vazů nebo šlach, dislokací či výpotkem. Dojde-li k zúžení, mohou se utlačit nervy a tím dochází ke snížené citlivosti prstů, slabosti a bolesti ruky. Syndrom karpálního tunelu může propuknout náhle či postupně. Nejčastěji uvádějí pacienti, že je prudká bolest vzbudí v noci. Vždy je nutná léčba, aby se nic nezanedbalo. Tímto syndromem trpí častěji ženy než-li muži.
Příčiny
Nejčastější příčinou syndromu karpálního tunelu bývají stále se opakující pohyby rukou a prstů. Vzniká přetěžováním například při hraní na hudební nástroj, při jednostranném sportu, práci na montážním pásu a konečně při práci na počítači nebo psacím stroji. Také dislokace nebo úraz mohou poškodit či utlačit nervovou dráhu. Tuto nemoc však mohou způsobit i hormonální změny při užívání antikoncepce, těhotenství nebo přechod, díky zadržování tekutin. Proto postihuje častěji ženy než-li muže. Dalšími příčinami může být i nadváha, cukrovka, hypotyreóza, revmatoidní artritida, aj.
Příznaky
Nejčastěji se objevuje bolest zápěstí, která může vystřelovat i do ramene a těla. Dále také mravenčení nebo trnutí, slabost v ruce a prstech, obtíže při zvedání a držení předmětů. Snížená citlivost prstů.
Co můžu udělat?
Pokud se u vás objeví některý z příznaků, navštivte lékaře. Většinou pomáhá dekomprese karpálního tunelu. Někdy jsou zapotřebí kortikoidní injekce, fyzikální terapie a při plně rozvinutém syndromu operace. Ruka se musí udržovat v klidovém režimu a pomáhá chlazení ledem. Mohou pomáhat některé potravinové doplňky jako je například vitamin B6, dále také bromelin, který působí protizánětlivě a potlačuje bolest.