Poslední květnový den se již od roku 1988 tradičně slaví Světový den bez tabáku. Téma letošního ročníku se zaměřuje především na podporu těch kuřáků, kteří chtějí se svým zlozvykem přestat. Cílem je vytvořit jim takové prostředí, které bude zdravější a pomůže jim v nelehkém boji se závislostí na nikotinu.
„Kampaň prosazuje vytvoření silných a účinných politik pro odvykání kouření; lepší přístup k odvykacím službám; zvyšování povědomí o taktice tabákového průmyslu a umožnění úspěšných pokusů o odvykání kouření prostřednictvím iniciativ „quit & win“. Úspěšné snížení užívání tabákových výrobků musí řešit výzvy jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. Kuřáci potřebují účinné služby, které jim pomohou s tímto návykovým chováním skončit,“ říká Dr. Srdan Matić, představitel WHO v ČR.
Alarmující čísla
Statistiky Světové zdravotnické organizace ukazují, že na světě je přibližně 1,3 miliardy kuřáků. Osm milionů z nich každoročně předčasně zemře, protože kouření, byť jen pasivní, způsobuje řadu zdravotních komplikací a je významnou příčinou vzniku rakoviny plic.
Usnadnit kuřákům odvykání pomáhá v České republice i Protikuřácký zákon, který byl u nás zaveden v polovině roku 2017. Cílí na ochranu zdraví občanů před škodlivými vlivy tabákového kouře. Chrání přitom nekuřáky i kuřáky, pro něž bylo například zakouřené prostředí v restauracích či na pracovišti motivující k tomu, aby si cigaretu zapálili. Dle statistik Státního zdravotnického ústavu klesají počty kuřáků v naší republice sice pomalým tempem, ale přece.
I kouření podléhá módním vlnám, a tak v posledních letech mnozí kuřáci přesedlali z klasické cigarety na zahřívaný tabák, který nesmrdí. I zde však existují mnohá zdravotní rizika a zahřívaný tabák proto nelze označit za zdraví bezpečný. O něco menší dopad na organismus má elektronická cigareta, avšak ani tady se nejedná o nezávadný způsob kouření.
Odvykání
Studie i statistiky hovoří jasně. Kouření ve všech formách škodí zdraví! Přestat s ním ale není snadné, protože se jedná o naučené chování a na nikotinu, látce, kterou při kouření vdechujeme, si tělo po určité době vytvoří závislost. Časem se z kouření nestává pouze zlozvyk, kterým kuřák otravuje své okolí, ale rovnou nemoc. Pokud tělu nikotin chybí, objeví se abstinenční příznaky jako nespavost, špatná nálada, podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu, zvyšování hmotnosti… Silný kuřák, který se snaží přestat, se tak často k cigaretám opět vrací.
„Z každého pokusu je třeba se poučit: co pomohlo a co naopak vedlo zpátky k cigaretě a podle toho se příště zařídit. A když se nedaří přestat, je dobré vyhledat odbornou pomoc, která úspěšnost významně zvyšuje. Každopádně kuřákům vzkazuji: Nepřestávejte přestávat!“ radí prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., vedoucí Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN.
Zdroj: mzcr.cz