Kašel nás zpravidla na životě neohrožuje. Jedná se ovšem i tak o velmi nepříjemné onemocnění, které se snažíme rychle vyřešit. Proč kašleme a jak si co nejúčinněji pomoct?
Suchý versus vlhký kašel
Kašel sám o sobě, pozor, neznamená problém. Naopak, jeho účelem je totiž vyčistit dýchací cesty. Organismus se tak snaží zbavit cizorodých látek, nejčastěji to pak bývá hlen. Vykašlávání hlenu je typický symptom tzv. vlhkého kašle.
Suchý kašel (http://www.ambrobene.cz/suchy-kasel.php) je naopak charakteristický tím, že se pacient až dusí a dochází k výraznému dráždění, což ještě zhoršuje poloha vleže, člověku trpícímu kašlem se tudíž hůře spí a neodpočine si. Proto je kašel pro pacienta mimořádně nepříjemný. Zpravidla se objevuje v prvotní fázi onemocnění, typicky doprovází akutní zánět nosohltanu.
Na tento typ kašle je vhodné pacientovi nasadit tzv. antitusika. V případě vlhkého kašle se však tyto léky naopak nehodí, vzhledem k tomu, že mají tlumivý účinek. Hleny u vlhkého kašle je nutné vykašlávat, žádoucí je proto naopak podpoření. Druhou volbu z hlediska léčby suchého kašle představují antihistaminika. Ta napomáhají k tomu, aby ustoupil otok sliznice.
Jak kašel léčit
Pro laika může být poměrně obtížné od sebe oba typy kašle rozpoznat, a tedy si naordinovat správnou léčbu. Spolehlivě to dokáže lékař. Ten vám pak může doporučit nasadit některý z volně prodávaných prostředků, například Ambrobene. Jestliže onemocnění není bakteriálního původu, není důvod k tomu, aby dostal pacient antibiotika, která se v mnoha případech stále zbytečně předepisují.
Léčiva mohou mít různou podobu, existují ve formě tobolek, kapek i sirupů. Zejména sirup je svou formou vhodný k tomu, aby jej mohli užívat také ti nejmenší. Řada preparátů je dostupná i bez lékařského předpisu.
Kašel sám o sobě je zpravidla pouze doprovodným jevem poměrně běžných onemocnění, jako je chřipka nebo viróza, tudíž po užívání výše uvedených přípravků bez problémů za krátký čas ustupuje.