O co jde?
Střevní divertikly se také označují jako divertikulární onemocnění nebo také vychlípení. Existují dva typy – divertikulóza a divertikulitida. Divertilky jsou vakovité vychlípeniny, které vznikají deformací střevní stěny svalovou vrstvou. Bohužel jich bývá hned několik a mají různé velikosti – od malinkých velikosti hrášku až po takové, které mají průměr cca 2,5cm. Pokud se u člověka neobjevují žádné příznaky, jedná se o divertikulózu. Avšak někdy se může stát, že se ve vychlípeninách zachytí potrava a vznikne zánět, pak se jedná o divertikulitidu.
Příčiny
Hlavní příčinou vzniku tohoto onemocnění bývá špatná strava s nízkým obsahem vlákniny. V takovém případě totiž tlusté střevo musí překotně pracovat při posunu stolice střevem. Díky nízkému obsahu vlákniny ve stravě se také potrava, později natrávenina pohybuje pomaleji a tím je pravděpodobnost vzniku divertiklu větší, a pokud už vychlípenina na střevě je, je zde větší riziko vzniku zánětu. Další příčinou střevních divertiklů bývá nedostatek tělesného pohybu (pohyb totiž zvyšuje peristaltiku střev). Pozor, může se také jednat o genetický podklad.
Příznaky
Jak již bylo zmíněno, divertikulóza nemá žádné příznaky nebo spíše nenápadné, jako je například plynatost, střídání zácpy a průjmu. Za to divertikulitida se projevuje bolestmi břicha – většinou nalevo. Také se může objevit horečka, střídání zácpy a průjmu a nevolnost. Později se může objevit i hlen nebo krev ve stolici.
Co můžu udělat?
Pokud se u vás objeví některý z příznaků, navštivte lékaře. Jako prevence a potlačení infekce je dobrý jitrocel blešníkový neboli Psylium, což je čistá vláknina. Je k dostání ve zdravých výživách. Dobrá jsou také probiotika, která dodají do střev užitečné bakterie – Lactobacilus, Hilac, aj. Také mleté lněné semínko udržuje střevní divertikly čisté. Samozřejmě je důležitý pohyb – procházky, cvičení, plavání, apod.