Co to je?

Stres je dlouhodobé nepřiměřené zatížení lidského organismu. Každý z nás je schopen zvládnout jinou míru zátěže. Pokud má stres krátkodobější charakter, člověk se s ním zvládne vypořádat, jestliže je dlouhodobý, je to pro naše zdraví škodlivé. Může dojít až ke kolapsu či smrti.

Příčiny

Stres může mít velmi mnoho příčin jako např.: přetížení v práci nebo ve škole, rodinné neshody, nemoc, úraz, traumatizující události, úmrtí v rodině, ale i přílišné očekávání, přeceňování se, apod. Nesmíme také zapomenout na vnější působení jako je příliš velký hluk, prudké světlo, teplo/zima. Na stres tělo prvotně reaguje vylučováním adrenalinu + jiných stresových hormonů z nadledvinek. Člověk pociťuje nával energie a síly, což mu může pomoci při útěku, rozhodování, jednoduše reagování na podnět. To je přirozené a zdravé. Ale pokud je člověk dlouhodobě vystaven stresu, trvalá produkce stresových hormonů lidský organismus vyčerpává a dochází ke spotřebě veškeré energie a výživy. Tím může dojít ke zvýšení krevního tlaku a později k ischemické chorobě srdeční, také k zvýšení hladiny cholesterolu a mnoha dalším chorobám.

Příznaky

Mezi prvotní příznaky můžeme zařadit únavu, nervozitu, podrážděnost, nesoustředěnost, nespavost, bolest hlavy, agresivitu nebo naopak apatii, depresi, dále se setkáváme s nechutenstvím, průjmy/zácpou, ztrátou libida. Pokud se však stresové situace opakují nebo přetrvávají, dochází k větším zdravotním komplikacím. Jak již bylo výše zmíněno, může se u člověka objevit ischemická srdeční choroba, jejímž projevem je infarkt myokardu. Zvýšený cholesterol může poškodit srdeční a mozkové cévy. Stres má také vliv na činnost žaludku – snižuje prokrvení sliznice a tím mohou vzniknout žaludeční vředy. Stres také zvyšuje riziko astmatu a snižuje obranyschopnost. Pokud tělo stále nepřiměřeně vyčerpává energii a své zásoby, může dojít až ke smrti.

Co můžu udělat?

Nejúčinnější je odstranění příčiny. Ve stresových obdobích mohou pomoci přírodní látky, jako např.: B komplex, vápník a hořčík (ty uvolňují svalové napětí), dále pak bylinky jako třezalka, kozlík, meduňka, kava. Mnohé studie prokázaly, že pozitivní vliv má ženšen sibiřský a panax ženšen (neužívat najednou), protože pomáhají tělu se adaptovat na náročné problémy. Lidé také doporučují pravidelné cvičení, relaxaci, meditaci. Změna životního stylu také bývá důležitá, např. omezení alkoholu, kofeinu, přejídání se, hladovění. Pokud máte pocit, že danou situaci nezvládáte, navštivte lékaře.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit