O co jde?
Strabismus, lékařsky šilhání, je oční vada, při které se jedno oko odchyluje od správného směru vidění. Tím pádem obě oči nehledí rovnoměrně, ale různoběžně. Tzn. osy vidění obou očí nesměřují současně k fixovanému objektu. Tato oční vada může být skrytá, poté se nazývá heteroforie a projevuje se pouze tehdy, pokud jedno oko zakryjeme nebo při únavě. Zjevné šilhání se označuje jako heterotropie. Tuto vadu je důležité léčit včas, nejpozději do šestého roku života. Jelikož může dojít až k tupozrakosti, kdy člověk přestává vidět trojrozměrně, nazývá se to také jako ztráta binokulárního vidění. Strabismem se zabývá ortoptika.
Příčiny
Příčin šilhání je hned několik, jednou z nich může být porucha přímo v mozku. Další je špatný vývoj okohybného systému během těhotenství. Také rozdílnost očí – jejich mohutnosti – jedno oko může vidět normálně, druhé může být krátkozraké či dalekozraké. Dále získané či vrozené poruchy funkce zrakové dráhy. Také může být porušena optická složka – zákaly optických médií, dlouhotrvající zakrytí oka či refrakční vady. V mnoha případech se jedná o kombinaci několika poruch najednou.
Příznaky
Šilhání může být viditelné pouhým okem. Uchýlené oko může směřovat buď dovnitř – esotropie, ven – exotropie, dolů – hypotropie, nahoru – hypertropie. Může se objevit i porucha vertikálních a horizontálních svalů, v tom případě rozlišujeme stáčení oka ven – excyklotropie/-forie a stáčení oka dovnitř – incyklotropie/-forie. Strabismus se také pozná podle toho, že dítě naráží do předmětů nebo například spadne ze schodů, jelikož má porušené vnímání okolí.
Léčba
U dětí se dost často používá okluzor – tím se zakryje zdravé oko a šilhající oko se tímto způsobem cvičí a posiluje. Existují také různá cvičení a hry pro děti, které oči trénují. Dříve se také používala upravená speciální skla, která lámou světlo tak, aby šlo do správného bodu a oko nemuselo šilhat. Další možností je chirurgický zákrok, který upravuje délku okohybných svalů.