Podzimní období má vliv nejen na přírodu, která se barví do nádherných barev, ale také na lidský organismus. S poklesem teplot se zvyšuje výskyt virových onemocnění, a tak na podzim v obchodech i na ulici často slyšíme smrkání a kašlání. Babských rad, jak se s nachlazením poprat, je spousta a my vám představíme jeden z nich. Ukážeme vám, jak si „marodění“ zpříjemnit teplou voňavou koupelí.

Onemocnění horních cest dýchacích není na podzim nic výjimečného a provází ho symptomy jako jsou kašel, rýma, bolest v krku či teplota. Nachlazení trvá zpravidla týden až deset dní, může však potrápit i mnohem déle. Onemocnění způsobuje v nejčastějších případech rhinovirus. Za různými druhy nachlazení však může stát až 200 druhů virů.

Babské rady

Obecně lze říct, že nachlazenému člověku udělá dobře teplo, klid, dostatek spánku, dostatečný příjem tekutin i kvalitní strava bohatá na vitamíny.

Při rýmě, kašli a bolavém krku může přinést úlevu koupel s bylinkami, která studený organismus prohřeje, uvolní svaly i dýchací cesty.

Koupel pro zdraví

Pokud tělo strádá chladem a z nosu teče jako z okapové roury, je čas udělat si léčivou koupel. Pozor! Voda nesmí být horká. Aby měla lázeň ten správný účinek, měla by mít teplotu od 32 do 38°C.

Jestli to rozměry vany dovolí, je dobré ponořit do koupele celé tělo, proto při napouštění vody nešetřete. Pro osoby se srdečními problémy se však doporučuje napustit vanu jen do ¾, aby z vody koukala kolena, lokty a ramena. Je to menší zátěž pro krevní oběh.

Bylinné přísady

Při nachlazení můžeme do vody nakapat esenciální oleje, které jsou nejen příjemné pro naše smysly, ale některé druhy rostlin zároveň pomohou „protáhnout“ nosní dutinu. Které byliny zvolit?

Velmi příjemné jsou například koupele s eukalyptem, jehož silice zmírní obtíže s ucpaným nosem. Obdobně funguje také esenciální olej z tymiánu, horské borovice, máty peprné i rozmarýnu. Protivirové účinky má také olej z grepu a rozjitřenou mysl i nervy zklidní olej z levandule.

Jak dlouho být ve vodě?

Ležet ve vaně dokud se pokožka nezkrabatí nepřipadá v úvahu. V lázni je dobré pobýt 10 – 20 minut. Protože intenzivní teplo rozšiřuje cévy a klesá krevní tlak, je třeba se ihned po opuštění vany a osušení pokožky dobře a teple zabalit, a potom odpočívat na gauči nebo v posteli.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů