Vynikající bylinka
Kdo by neznal medvědí česnek?! Dnes se hojně používá i ve vyhlášených restauracích a proč ne?! Když je tak vynikající a zdravý! Pokud jste ho ještě neochutnali, rozhodně neváhejte, je to veliká dobrota. A kde medvědí česnek roste? V Čechách jej najdeme v lužních lesích, které musí být zdravé a půda bohatá na živiny. V zahraničí je také hojně rozšířen – roste ve sluncem rozpálených zemích, jako je Španělsko, Itálie, Řecko, Kypr, na Balkánu, ale i ve Skandinávii a Rusku.
Kytička s výraznou chutí
Medvědí česnek je vytrvalá bylina s přízemními, úzkými, podlouhlými listy a bílými drobnými kvítky uspořádanými do květenství. V kuchyni se používají listy, které svou chutí připomínají pažitku či česnek. Je tedy výrazná, svěží a palčivá. Listy se sbírají na začátku května a jsou vhodné k okamžité konzumaci nebo zamražení. Z medvědího česneku lze vyrobit i tinkturu, která se doporučuje k léčebným účelům – podporuje trávení, ničí střevní parazity, detoxikuje organismus, regeneruje játra a působí proti skleróze. Mimo jiné medvědí česnek pomáhá při nadýmání, podporuje obranyschopnost našeho organismu, dokonce působí jako přírodní antibiotikum a čistí pleť.
Co obsahuje?
V takové malé rostlince najdeme neuvěřitelné množství vitamínu C, který platí za velice účinný antioxidant, jež působí preventivně proti rakovině. Dále v něm najdeme vápník, hořčík, jód a železo. Můžeme také zmínit zdraví prospěšné látky flavonoidy a chlorofyl.
Připravte si něco dobrého
Medvědí česnek je vynikající čerstvý, nasekaný na chleba s tvarohovou pomazánkou nebo lučinou. Použít se dá do vajíčkové, sýrové či česnekové pomazánky. Snadno a rychle si z listů vymixujete pesto na těstoviny, stačí přidat olivový olej, parmezán a piniové oříšky (nebo jiné). Medvědí česnek je také vhodný do polévek. Vynikají je také do slaného pečiva nebo dresinků. Dobrou chuť!