Příroda se po zimní přestávce začíná probouzet a jako první tento fakt většinou zaznamenají alergici. Z procházky jarní přírodou si totiž často odnášení plný nos, uslzené oči, které pálí, svědění sliznic a někdy i kašel. Projevy alergie lze zmírnit za pomoci léků, ale i dodržováním režimových opatření.
Alergiemi trpěla v roce 2017 třetina občanů České republiky a odborníci odhadovali, že do osmi let to bude až celá polovina. Lékaře specialistu přitom navštíví jen třetina postižených a zbytek se spoléhá na samoléčbu.
Co je alergie a jak vzniká?
V podstatě se jedná o přehnanou obrannou reakci imunitního systému na alergeny, tedy látky, které jsou pro tělo neškodné. Imunita slouží tělu jako štít proti vetřelcům, kteří ho mohou ohrozit a jejím úkolem je tyto nezvané návštěvníky, kterými mohou být například nebezpečné bakterie nebo viry, zlikvidovat. Tento štít se však musí naučit tolerovat i látky z vnějšího prostředí, které škodlivé nejsou a zde u alergiků nastává problém. Jejich imunitní systém má tuto schopnost porušenou, a proto vyrazí do boje i v případě, že se jedná o neškodné cizorodé látky, kterými mohou být pyly, roztoči, plísně, zvířecí srst, potraviny…
Koho postihuje
Alergickou reakci na polétavý pyl nebo jiné alergeny poprvé zaznamenají nejčastěji děti školního věku, často však také osoby mezi třicátým a čtyřicátým rokem věku. To však neznamená, že se alergikem nemůže stát například padesátník. Toto onemocnění bohužel postihuje osoby napříč věkovými kategoriemi. Velkou roli zde přitom hraje dědičná vloha. Kdo má rodiče alergika, má velkou pravděpodobnost, že se jím také stane.
Jaká režimová opatření dodržovat?
Když se alergie objeví, je na místě navštívit lékaře, který doporučí jak dále pokračovat. V podzimních a zimních měsících lze provést testování, aby alergik zjistil, které látky mu konkrétně nedělají dobře a lékař následně stanoví léčbu. Na místě je také preventivně posilovat imunitu a udržovat tělo v dobré psychické i fyzické kondici.
V pylové sezóně, která je nejintenzivnější od jara do léta, je dobré dodržovat pro zmírnění příznaků alergie určitá pravidla:
- Sledovat aktuální vývoj počasí a pylové zpravodajství – sice existuje kalendář s přehledem, kdy která rostlina kvete – naleznete ho na stránkách Státního zdravotního ústavu -, ale pylová sezona může být uspíšena teplým počasím nebo naopak zpožděna, když je déle chladno.
- Jakmile začnou v ovzduší poletovat pyly, je dobré větrat v ranních a pak až ve večerních hodinách, aby se alergeny nedostaly otevřeným oknem do bytu.
- Pravidelně měnit ložní prádlo – v sezóně ideálně jednou týdně, a také prát alespoň občas polštáře a peřiny. Samozřejmostí by mělo být i každodenní sprchování (nejlépe po každé návštěvě venkovního prostředí) a umýt by se přitom měly i vlasy.
- V bytě je pak na místě pravidelně utírat prach, vysávat a pokud to finanční možnosti dovolí, zakoupit čističku vzduchu, která alergeny ze vzduchu v domácnosti eliminuje.
Zdroj: Státní zdravotní ústav, bez-alergie.cz