Co to je?
Jedná se o dětské infekční virové onemocnění, kterým se můžou nakazit i dospělí, avšak zřídka. Je to onemocnění, jež se začalo objevovat v devadesátých letech, proto se s ním nesetkaly naše babičky a možná ani maminky. Naštěstí se nejedná o nebezpečné onemocnění. Jeho průběh může být lehký, ale i těžší. Proti sedmé nemoci se neočkuje a neexistují ani léky. Léčí se pouze symptomaticky – to znamená, že se řeší pouze příznaky. Nejčastěji se objevuje u dětí od tří do pěti let.
Příčiny
Sedmou nemoc způsobují enteroviry, kterých je více druhů, nejčastěji však Coxsackie. Dítě se nakazí kapénkovou infekcí stejně tak jak je tomu u chřipky či rýmy. Další příčinou může být ortofekální cesta. Proto je nanejvýš důležité důkladně si mýt ruce po toaletě. Nejpravděpodobnějším střediskem nákazy jsou místa, kde se soustřeďuje větší počet lidí – např. školka, dětské centrum, dopravní prostředky, obchodní domy, atp. Inkubační doba bývá 3-6 dní.
Příznaky
Nejprve se objevují teploty či horečky, které trvají přibližně dva dny, a stavy podobné nachlazení – únava, bolest v krku. Mohou se objevit zduřelé uzliny, nevolnost a průjem. Po několika dnech od těchto prvních příznaků se začne objevovat exantém – pupínky (někdy i puchýřky), které mohou postupně praskat a tvořit krustu, na nohou a rukou. Včetně plosek nohou a dlaní. Dále se v ústech vytvoří aftózní stomatitida. Pacient má menší či větší počet aftů (boláků) v ústech. Ty mohou způsobit odmítání stravy a nechutenství. Mělo by se dbát na dostatečný příjem tekutin.
Prevence a léčba
Jedinou prevencí je vyhýbat se místům s větším počtem lidí, což prakticky nelze. A samozřejmě vyhýbat se kontaktu s nakaženou osobou.
Léčí se pouze příznaky pomocí volně dostupných prostředků. Sráží se teplota pomocí čípků, sirupů či prášků. Na svědění vyrážky se používají antihistaminika v kapkách či prášcích. Nemoc sama odezní do týdne až deseti dnů. Rozhodně je důležité zdržet se kontaktu s ostatními dětmi, aby se zabránilo další nákaze.