Rotaviry se řadí k invazivním patogenům, které vyvolávají žaludeční a průjmová onemocnění. Jak poznáte rotavirovou nákazu a jakým způsobem probíhá léčba? Pro koho mohou být rotaviry zvláště nebezpečné?
Co způsobují rotaviry a kdy se jimi můžeme nakazit
Rotaviry jsou viry, které napadají sliznici především tenkého střeva. Zde způsobují poškození specifické funkce buněk. Tím dochází k poruše vstřebávání vody, minerálů i živin. Což se následně projevuje především průjmem.
Rotaviry považujeme v současné době za vůbec nejčastější příčinu akutních gastroenteritid u dětí do 5 let věku. Uvádí se, že v ČR infekci prodělá v tomto věku téměř každé dítě. V celosvětovém měřítku vedou pak právě rotaviry nejčastěji k úmrtí u dětí. Příčinou je dehydratace organismu. To je však problémem zejména v rozvojových zemích. V našich podmínkách účinně brání fatálním následkům včasná hospitalizace pacienta.
V Evropě dochází ke zvýšenému výskytu rotavirových infekcí typicky během jarních a podzimních měsíců. Některými zdroji jsou pak jako exponovanější období z tohoto hlediska uváděny zejména měsíce zimní. Souhrnné statistiky v Česku zaznamenávají přibližně 2000 až 5000 případů za rok. Nejčastější je přenos rotavirů fekálně orálním kontaktem. Nakažený jedinec tedy virus vyloučí stolicí a nákaza se na další osobu šíří požitím ústy. Rotaviry se mohou přenášet i sdílením kontaminovaných předmětů, jako jsou například dětské hračky. To je i důvodem ohrožení dětí primárně v batolecím věku, které mají tendence dávat různé předměty do úst.
Rotaviry – jaká je prevence a jak poznat, pokud nákaza propukne
Vhodnou prevencí je proto především důsledná hygiena, zejména mytí rukou po použití toalety. Nejspolehlivějším způsobem, jak děti chránit před propuknutím rotavirové infekce, je jednoznačně očkování. Vakcína však, pozor, není určena pro dospělé.
K nakažlivosti rotavirů přispívá i jejich odolnost, na povrchu předmětů dokáže virus přežít až několik dnů. Zvláště příznivé je pak pro virus suché prostředí. Ve stolici je přítomen 7 až 10 dnů. První 4 dny je jeho koncentrace zvláště vysoká. Na lidské kůži dokáže přežít i několik hodin.
Inkubační doba onemocnění je krátká, činí 1 až 3 dny. Průběh nákazy může být mírný, ale i závažný. K typickým projevům patří zejména zvracení, bolesti břicha, horečka a charakteristický vodnatý průjem. Ten může přetrvávat 2 až 6 dnů. Objevuje se i celková apatie a svalová slabost.
V nekomplikovaných případech lze onemocnění zvládnout i doma. Důležité je zejména to, zda je pacient schopen přijímat adekvátní množství tekutin. U dětí do 3 let věku je hranice pro obnovení příjmu tekutin stanovena na cca 4 až 6 hodin.
Rotaviry – jak léčit rotavirovou infekci
Pakliže se pacient léčí v domácích podmínkách, doporučena je v průběhu rotavirové infekce pouze dietní strava, a to bezmléčná. Lze podávat například piškoty nebo rohlík. Dále je součástí léčby klid na lůžku. Nemocného je taktéž na místě izolovat od kolektivu.
Specifickou léčbu rotavirové infekce lékaři nedoporučují, je vhodné ponechat imunitní systém, aby onemocnění zvládl sám. U jinak zdravého jedince by to nemělo představovat problém. Onemocnění rotaviry spontánně odeznívá za cca 3 až 9 dnů. Léčit je možné přímo doprovodné symptomy rotavirové infekce, tedy zejména horečku, kterou lze srážet podáváním antipyretik.
V případě, že pacient vytrvale zvrací a trpí průjmem, je jednoznačně nezbytná hospitalizace. V nemocnici je pak zavedena nitrožilní výživa. Varujícími příznaky vyžadujícími zásah lékaře jsou i vysoká horečka, ztráta vědomí nebo poruchy chování.
Mohou rotaviry ohrozit i dospělé?
Ačkoli se hovoří především o rotavirové infekci u dětí, zasáhnout samozřejmě tento virus může i dospělého jedince. Vzhledem k jeho nakažlivosti není výjimkou, že se rotaviry přenesou z dětí na rodiče. Onemocnění nezřídka postihne i zdravotnický personál pečující o nakažené pacienty. Dospělý však z pohledu rotavirových infekcí k typicky ohroženým skupinám nepatří, infekce rotaviry u něj může proběhnout i bezpříznakově.