Co to je?
Rosacea nebo-li růžovka je chronické onemocnění kůže, které se objevuje u lidí ve středním věku. Jde o zarudlé skvrny a viditelné malinké cévky těsně pod kůží na bradě, nose, tvářích a čele. Onemocnění se časem může zhoršovat a vytváří se zarudlejší fleky, hrbolky na kůži až přebujelá tkáň na nose (pouze u mužů). Růžovka postihuje častěji ženy než muže, ale ženy mají lehčí průběh nemoci. Větší pravděpodobnost výskytu je u kuřáků. Růžovku je nutné léčit, jinak se příznaky zhoršují.
Příčiny
Růžovka má genetické příčiny, ale i environmentální. Cévy pod kůží ztratí svou pružnost a popraskají. Někdy se rozšiřují a zůstanou roztažené. Průběh nemoci zhoršují kořeněná jídla, alkohol, kofein, příliš velké horko a hormonální změny během přechodu u žen. Další příčinou propuknutí nemoci bývá stres, ale také některé léky. Vliv také může mít onemocnění trávicí soustavy či kožní mikroby a roztoči.
Příznaky
Růžovka se může dostat i do očí – v tomto případě člověka pálí oči a má je podlité krví. Nejčastější bývá zarudnutí kůže na tvářích, bradě, nose a čele. Viditelné červené žilky pod kůží nebo i skvrnky. U mužů zarudlý, hrbolatý a zvětšený nos. Mohou se objevit i hnisavé puchýřky a zbytnění mazových žláz.
Léčba
Druh léčby určuje lékař individuálně dle projevů nemoci. Je dobré navštívit specialistu. U těžkých případů se přistupuje i k chirurgickému zákroku. Jinak je dobrá preventivní péče – nevystavovat pokožku nadměrnému horku (sauna, pára), slunečnímu záření, škodlivým hygienickým prostředkům apod. Pacienti trpící růžovkou mívají nedostatek vitaminu B, proto je dobré jej začít brát a později jej doplnit vitaminem C. Navíc je dobré užívat zvýšenou dávku riboflavinu. Na hojení kůže pomáhá zinek. Esenciální mastné kyseliny tlumí zánět.