Co to je?
Řimbaba obecná, latinsky Tanacetum parthenium, je trvalka, květina podobná heřmánku. Dříve byla pěstována na zahrádkách, později zplaněla a v dnešní době ji najdeme na loukách, cestách, okolo zdí, blízko lidských sídel. Je to invazní rostlina, proto ze svého místa původu, jímž byla Evropa a Malá Asie, se rozšířila do Afriky, Austrálie, Severní i Jižní Ameriky a do Číny.
Řimbaba obecná má drobné žlutobílé kvítky a zpeřené listy, proto bývá někdy zaměňována s heřmánkem. Léčivé účinky mají převážně listy, které mají silnou aromatickou vůni. Rozhodně se vyplatí ji mít na zahrádce, jelikož působí jako přírodní repelent.
Význam
Partenolid je aktivní složka, kterou obsahuje tato léčivka a ten má na svědomí rozšiřování a zužování krevních cév. Pomáhá při prevenci i při záchvatu migrény – doporučuje se rozžvýkat jeden čerstvý list preventivně a pět listů v akutním případě. Některé studie uvádějí, že řimbaba není schopna zabránit akutnímu záchvatu migrény, avšak preventivně je velice účinná. Lidé trpící častou a opakující se migrénou pociťují po pravidelném užívání řimbaby uvolnění, mírný průběh a méně časté záchvaty.
Dále se řimbaba používá ke snižování horečky, působí protirevmaticky a podporuje trávení. Po staletí byla využívána při menstruačních bolestech. Zásadně působí proti křečím.
Dle starých babských rad, se řimbaba používá při zánětu středního ucha – stačí do ucha opatrně vsunout jeden čerstvý list. Jak již bylo zmíněno výše, působí také jako přírodní repelent.
Vedlejší účinky
U této léčivky nebyly zjištěny závažné vedlejší účinky při dlouhodobém užívání. Vzácně se vyskytl zánět ústní sliznice a afty. Někteří pacienti uváděli žaludeční nevolnost.
Řimbaba obecná se sbírá na začátku května, nejvíce účinných látek je v listech, ze kterých se dělá nálev. V lékárně je k sehnání v sušené podobě, ve formě tablet, tobolek a jako tinktura.