Určitě jste někdy o mikroflóře slyšeli. Je důležitou součástí lidského organismu, bez ní by naše trávení nefungovalo tak, jak potřebujeme. Pojďme se podrobněji podívat, jak funguje naše tělo a jak by naopak nefungovalo v případě nedostatku „správných“ bakterií ve střevech.
Bakterie mléčného kvašení se přirozeně nacházejí ve střevě a jsou označovány jako střevní mikroflóra. Zajišťují správný průběh trávení, výrazněji se podílejí na mnoha funkcích našeho organizmu a mají příznivý vliv na celkové zdraví člověka. Zabraňují totiž přemnožení patogenních (špatných) bakterií.
Proč užívat probiotika
Do těla se „správné“ bakterie dostávají již při našem narození (kolonizují střevo). Jejich množství i druh závisí na několika faktorech: výživa, věk, cvičení, genetika, stres, stav imunitního systému a užívání léků.
Důležité je si uvědomit, že tyto bakterie v našem těle nepřetrvávají od narození až do smrti a tělo si je samo ani neumí vyprodukovat, proto je třeba je pravidelně doplňovat z výživy, obzvlášť pokud užíváte nebo jste užívali antibiotika. Ta mohou porušit normální složení bakteriální střevní flóry, kombinací probiotik s antibiotiky preventivně zabráníte průjmům a břišnímu diskomfortu
, vysvětluje hepatoložka MUDr. Edita Kadlubiaková, PhD.
Jogurt nestačí
Zvýšení konzumace kysaného mléka, jogurtů nebo kysaného zelí není pro správnou funkci střev dostatečné. Přestože obsahují zdraví prospěšné bakterie, není u nich definován konkrétní kmen, ani počet. Doplňky stravy na rozdíl od běžných potravin garantují počet, druh i kmen živých bakterií. Doporučuje se ale vybírat taková probiotika, která garantují obsah živých bakterií do konce doby použitelnosti, tedy jak je tomu v případě nejnovějších doporučení Mezinárodní asociace probiotik a obsahují i prebiotickou vlákninu.
Pro koho jsou vhodná probiotika?
- Pro lidi s trávicími obtížemi
- Při antibiotické léčbě
- Ženy s častými gynekologickými záněty
- Pacienti s oslabenou imunitou
- Starší lidé, děti a dospívající
- Pro pacienty se závažnými onemocněními trávicí soustavy, jako jsou např. funkční střevní poruchy, chronické střevní záněty (IBD)
- Pacienti trpící podvýživou
- Pacienti s masivní chronickou léčbou, příp. s výskytem více onemocnění současně
- Po závažných operacích na zažívacím traktu
- Při opakujících se chronických infekcích