Dobrý imunitní systém
Základem našeho zdraví je dobrý imunitní systém. Ten se vyvíjí od našeho narození a mají na něj vliv jak vrozené predispozice, tak strava a průběh nemocí během života. Buňky, které se „starají“ o naší imunitu se nacházejí v kostní dřeni, slezině, brzlíku a v mízních uzlinách. Jestliže je imunitní systém narušen, může tělo nepřirozeně reagovat a docházet tak k alergickým reakcím či autoimunitním onemocněním. Těžká onemocnění jako je např. rakovina či AIDS oslabují imunitu nejvíce. Dost často za náchylnost k onemocněním, nachlazením a infekcím stojí přílišné psychické či fyzické zatížení, stres, nadužívání léků (zejména antibiotik), nevhodná strava bez dostatku minerálů a vitamínů + nedostatek spánku. Měli bychom přemýšlet nad svým způsobem života, který má vliv na oslabení či naopak posílení imunity. Některé bylinky nám mohou pomoci.
Jmelí
To je vhodné na podpoření imunity při onkologických onemocněních. Nejvhodnější užití je pomocí roztoku v injekčním podání.
Třapatka bahenní
Třapatka bahenní, latinsky Echinacea pallida, je jedna z nejznámějších bylinek podporující imunitu. Její obsahové látky jsou schopny ničit bakterie a dokážou stimulovat přirozenou obranyschopnost našeho organismu. Vhodná je při častých nachlazeních a chřipce. Pozor by si však měli dát ti, kteří trpí alergií na složnokvěté rostliny. Echinacea je k dostání v lékárnách, nejčastěji v podobě tinktury, kapek, ale i dražé nebo tablet.
Třapatka nachová
Stejně tak jako bahenní je jedna z nejužívanějších bylin na podporu imunity. Účinná je také při opakovaných zánětech močových cest a infekcích dýchacích cest. Třapatka nachová je také dobře dostupná v lékárnách v podobě kapek, tablet, ale i pastilek a mastí.
Kapská pelargonie
Na podporu imunitního systému se používají kořeny, které se také nazývají umckaloabo. Mají dokonce antimikrobiální účinky. K sehnání bývá kapská pelargonie v podobě kapek.