Dobře se vyspat je důležité pro celkovou kondici organismu a ne nadarmo se říká, že se lze prospat ke kráse. Odpočaté tělo má více síly bojovat s vnějšími vlivy, které na něj neustále útočí, a také je odolnější vůči stresu. Co ale dělat v případě, když je spánku nedostatek?

Nespavost je fenomén moderní společnosti a řada pacientů řeší tento problém cestou chemických léků – tzv. hypnotik. Při jejich dlouhodobém užívání a pokud jsou dávky vysoké, si však pacient může vytvořit na léky návyk a také získat pocit, že bez tabletky už se normálně nevyspí. K farmakologické léčbě přitom existuje spousta přírodních alternativ, které stojí za to vyzkoušet jako první.

Určitě každý zná alespoň jednu babskou radu, která doporučuje jak si zlepšit spánek. Mezi takové patří například šálek teplého mléka s medem před spaním, ale i řada bylinných odvarů či kapek. Které rostliny jsou vhodné pro celkové zklidnění organismu a lepší usínání?

Kozlík lékařský

Jako lék na poruchy spánku se kozlík ordinuje už po řadu desetiletí. Tato vytrvalá bylinka má bledě růžové květy a příjemné aroma, které působí velmi omamně zejména na kočky. Ke zklidnění organismu se využívá kořen kozlíku, který má tišící účinky. Přidává se do čajových směsí a z kořene se vyrábí také tinktura – valeriánské kapky, která dokáže ulevit od křečí, plynatosti i bolesti hlavy. Kozlík se ale doporučuje užívat jen krátkodobě. Při dlouhodobé konzumaci této byliny se mohou objevit potíže, proti kterým byl původně ordinován – bolest hlavy, žaludeční nevolnost…

Meduňka lékařská

Bylinka z čeledi hluchavkovitých kvete v červenci a srpnu. Meduňku používali už v prvním století našeho letopočtu a postupem času její popularita stále stoupala. Na počátku 17. století připravovali mniši v klášteře bosých karmelitánů z nati této rostliny kapky, které brzy získaly velkou popularitu. I dnes je známe pod názvem karmelitské kapky, který připomíná jejich zbožné producenty.

Heřmánek pravý

V naší republice dlouho platil za důležitý vývozní artikl, má silné antiseptické i protizánětlivé účinky a jen těžko lze v přírodě nalézt rostlinu s podobnými vlastnostmi. Heřmánek použitý zevně hojí záněty v dutině ústní – ať už jde o zuby, dásně či mandle. Použít ho lze i k inhalacím, pro lepší zprůchodnění dýchacích cest. Čaj z heřmánku přináší úlevu při žaludečních křečích, nadýmání i bolestivé menstruaci. Bylina s bílými lístky a žlutým středem dokáže celkově zklidnit organismus, proto je vhodná i jako večerní drink pro lepší spánek.

Chmel otáčivý

Rostlina podobná liáně se nepoužívá jen k přípravě piva. Chmelové šištice fungují i proti nespavosti, a proto jsou obvykle součástí směsí čajů proti nespavosti a na uklidnění. Na hořčiny bohatý chmel dokáže navíc povzbudit chuť k jídlu, působí močopudně a má i dezinfekční vlastnosti.

Levandule lékařská

Pozornost poutá krásnou barvou květů i nádhernou vůní. Levandule se používá jako přísada do koupelí, protože má posilující, ale i dezinfekční účinek. Nasušené květy uložené v plátěném pytlíků zase spolehlivě vypudí moly ze šatníku a pod polštářem přivolají krásné sny.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů