Co to je?
Ve střevech se během dne tvoří až 1,5 litru plynu, který pak průběžně odchází ven. Je to přirozené a normální, ale někteří lidé s tím mají problémy. Tvoří se více plynu a frekvence jeho odchodu je nadprůměrná.
Příčiny
K plynatosti (neboli nadýmání/meteorismu) dochází přemírou tvorby plynů v zažívacím traktu. Plyny pak odcházejí konečníkem ven a zapáchají. Prdy totiž obsahují oxid uhličitý, dusík, metan a sirovodík, který způsobuje zápach. Na tvorbu plynu má vliv strava. Nejvíce nadýmavé je zelí, kapusta, květák, brokolice, luštěniny a cibule. Tyto potraviny obsahují látky, které se často v žaludku a tenkém střevě nedokonale stráví. Dostanou se do tlustého střeva, kde vedlejším produktem štěpení jsou plyny. Plynatost může být příznakem celiakie či alergie na laktózu. Také stres může být jednou z příčin – člověk nedokonale tráví a napolyká při jídle více vzduchu než obvykle.
Příznaky
Křeče v žaludku, nevolnost, nadýmání a častý odchod větrů. Pokud vás žaludek bolí několik dní a trpíte velikou plynatostí, vyhledejte lékaře.
Co můžu udělat?
Vyvarujte se sycených/perlivých nápojů. Jezte pomaleji, v klidu a dokonale vše rozžvýkejte. Luštěniny dlouho dopředu namáčejte, slijte vodu, ve které se namáčely a na vaření nalijte čistou. Dále pomáhá na plynatost strouhaný zázvor s citronem, čaj z máty peprné, kmín, fenykl a anýz. Probiotika pomáhají navrátit přirozenou mikroflóru ve střevech. Pokud je nadýmání opravdu nepříjemné, zkuste živočišné uhlí. Také můžete na několik dní zkusit vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky, tím zjistíte alergii na laktózu.