O jakou léčivku se jedná?
Pelargonie kapská, latinsky pelargonium sidoides a pelargonium reniforme, jsou vytrvalé léčivé rostliny, které dorůstají výšky až 50 cm a mají tlusté rhizomy (oddenky). Listy jsou stříbřité, hojně porostlé chloupky a vyrůstají na dlouhých řapících. Pelargonie kvete tmavě červenými květy, uspořádanými do okoličnatých květenství, kterých je hned několik. Roste v jižní Africe, odkud pochází její název. V Africe ji od nepaměti používal domorodý národ Zulu, později se začala pěstovat na místních plantážích. V Evropě je její lékařské využití stále zkoumáno a je relativně nové.
Jaké má obsahové látky a jaké části jsou účinné?
Léčivé účinky byly zjištěny u sušeného kořene pelargonie kapské. Ve farmaceutickém průmyslu se využívá kořen tříleté rostliny, jelikož obsahuje největší množství léčivých látek. Nejdůležitější látky, které stojí za zmínku, jsou třísloviny – katechinu, kumarinu. Dále obsahuje polysteroly, flavonoidy a éterický olej.
Na co se používá?
Původní africký národ Zulu nazýval pelargonii jako Umckaloabo a používala se při těžkých kašlích. Evropské studie potvrdily její účinnost při akutní bronchitidě, onemocněních dýchacích cest, při infekčních onemocněních, ale i průjmu a problémech se zažíváním. Kořen pelargonie má antibakteriální a antivirové účinky a aktivuje obranyschopnost organismu. Doporučuje se tedy jako podpůrná léčba při infekčních akutních i chronických onemocněních dýchacích cest.
Pozor!
Pelargonie kapská se nedoporučuje v těhotenství a během kojení. Neměli by ji také užívat pacienti s onemocněním jater či ledvin. Neměla by být užívána při poruchách srážlivosti krve.
Jak se užívá?
Sušený kořen pelargonie se zpracovává do podoby alkoholových kapek s extraktem. Užívání se řídí dle výrobce, které je uvedeno v příbalovém letáku.