Žluté květiny na věneček
Pampeliška lékařská nebo také smetánka lékařská je jedna z nejběžnějších rostlin v České republice a je rozšířena na celém našem území. Je to typická luční květina, která má bohaté, výrazné žluté květy. Často je vnímána jako nepříjemný plevel na trávnících našich zahrad. Avšak málokdo ví, že pampeliška nemá svůj přídomek pro nic za nic. Je to léčivka, která nám dokáže pomoci při zdravotních obtížích.
Pampeliška pro naše zdraví
Bylo zjištěno, že pampeliška je významná léčivka, která pomáhá při zánětech močových cest, onemocněních jater a při ledvinových kamenech. Zvyšuje tvorbu a vylučování žluči, čímž zabraňuje tvorbě žlučových kamenů. Dále také podporuje správnou činnost trávicího ústrojí, poradí si s některými kožními vyrážkami a jarní únavou. Podporuje odvodňování a pocení. Sbírá se kořen, v období od března do dubna, a listy, v období od května do září.
Kořen se suší. Někteří vědci se domnívají, že by mohl pomáhat i v boji s rakovinou.
Listy jsou bohaté na vitamíny B, C, D a A + betakaroten. Z minerálů zmiňme vápník, křemík a draslík. Je to také bohatý zdroj železa.
Mnoho lidí z pampeliškových květů připravuje med, sirup nebo také víno. Ty jsou pak účinné při nachlazení.
Jak na pampeliškový sirup?
Pampeliškové květy sbíráme v čistém prostředí a dbáme na to, ať zbytečně neoprášíme pyl. Na sirup budeme potřebovat 400 plně rozkvetlých květů, které zalijeme 1,5 litru vody. Přidáme 2 oloupané a na plátky nakrájené citrony a povaříme na mírném ohni přibližně deset minut. Poté odstavíme a necháme 24 hodin odstát.
Přecedíme přes čisté plátno a přisypeme 1,5 kg cukru. Přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 1-2 hodiny.
Ještě horký sirup nalijeme do předem vyvařených sklenic. Uchováváme na chladném a tmavém místě.