Ostružiny nejen na koláč
Ostružiník, latinsky Rubus, je rostlina, které nese buď maliny, nebo ostružiny. V případě malin mluvíme o ostružiníku maliníku. Tyto plazivé keře rostou buď planě na okrajích cest, polí a lesů nebo se pěstují na zahrádkách. Všichni si na nich rádi pochutnají, ale málokdo ví, jak jsou pro naše zdraví dobré.
Nejen plody, ale i listy
Pokud si ostružiny nasbíráte a zamrazíte na zimu, rozhodně neprohloupíte. Obsahují totiž velké množství bioflavonoidů, které jsou obzvláště účinné antioxidanty. Ty pomáhají v prevenci rakoviny a nádorových onemocnění. Ostružiny jsou také dobré pro naše cévy a srdce. Dokonce bylo zjištěno, že působí proti stařecké demenci. Díky svému obsahu vitamínu C působí protizánětlivě a snižují horečku – přesněji sirup z nich vyrobený. Jsou účinné při zánětech horních i dolních cest dýchacích, při plicních onemocněních a kašli. Dále také zlepšují fyzickou zdatnost a podporují regeneraci organismu. Ulevují při hemoroidech a křečových žilách. Doporučují se při rekonvalescenci, jelikož dokážou nastartovat imunitu. Zatočí také s únavou a nachlazením. Čaj z listů pomáhá při průjmových onemocněních a problémech s močovým měchýřem. Kloktání je účinné proti aftům, ale i krvácení v močovém a trávicím ústrojí. Pozor! Čaj z ostružin by neměly užívat těhotné ženy v prvních měsících gravidity, jelikož vyvolávají děložní stahy.
Co obsahují?
Jak již bylo zmíněno výše, ostružiny obsahují velké množství vitamínu C, bioflavonoidů, dále také vápník, draslík, železo, kyselinu listovou a vlákninu. Nesmíme také zapomenout na vitamíny skupiny B a fosfor.
Vyrobte si domácí ostružinový likér
Půl kila omytých ostružin zasypeme čtvrt kilem cukru a zalijeme kvalitní vodkou nebo jinou ovocnou pálenkou. Sklenici důkladně uzavřeme, protřepeme a uložíme na teplé místo. Po uplynutí šesti týdnů přecedíme přes plátýnko a je hotovo. Na zdraví!