Co to je?
Štítná žláza je uložena na přední straně krku a skládá se ze dvou laloků. Je to endokrinní žláza, která se nachází na kraniálním konci průdušnice. V některých případech zasahuje až k hrtanu. Hlavní funkcí štítné žlázy je produkce hormonů, které regulují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny v těle, ale také vývoj a růst. V mnoha případech se rovnováha hormonů naruší, pokud jich štítná žláza produkuje příliš mnoho, jedná se o hypertyreózu – stav, kdy tělo funguje přespříliš rychle. Pokud produkce klesne pod potřebnou hranici, jedná se o hypotyreózu – lidský organismus pracuje příliš pomalu. Ve většině případů jsou příznaky tak nenápadné, že nejsou včasně diagnostikovány. V České republice postihuje toto onemocnění přibližně 5% populace.
Příčiny
Onemocnění štítné žlázy vzniká jako autoimunitní onemocnění. Nejčastěji se jedná o autoimunitní zánět štítné žlázy. Další příčinou bývá hormonální porucha, chirurgické zákroky, ozařování, ale také genetické faktory. Hypotyreóza bývá způsobena nedostatkem jodu v potravě.
Příznaky
U hypotyreózy pacient pociťuje únavu, váhový přírůstek, zácpu a deprese. Hypertyreóza se projevuje změnami nálad, poruchami spánku, průjmem, hubnutím, nadměrným pocením, návaly a typické jsou vypouklé oči.
Co můžu udělat?
Pokud máte podezření, že máte problémy se štítnou žlázou, navštivte lékaře. Ten doporučí vhodnou léčbu. Většinou jsou zapotřebí hormony či radioaktivní jód. V některých případech musí být štítná žláza odstraněna chirurgicky. Můžete vyzkoušet potravinové doplňky, avšak poraďte se o jejich užívání s lékařem. Vitaminy C, E a skupiny B udržují štítnou žlázu zdravou a pomáhají při její léčbě. Zvýšené dávky zinku pomáhají při hypotyreóze, dále také selen. Pokud trpíte nedostatkem jódu, můžete jej doplnit pomocí hnědé řasy kelpy.