Začneme hezky z gruntu. Řekněme, že jste budoucí maminka, která právě zjistila, že je těhotná a zvažuje co dál. Pánové si představí svoji partnerku.
Nejdříve náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti
Pokud je ženě více než 35 let, či má zdravotní komplikace související s těhotenstvím, má možnost zůstat doma prakticky ze dne na den. Stačí doručit na pracoviště od lékaře potvrzený nemocenský lístek.
První dávkou, jež můžete čerpat, je náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti. Ta je placena zaměstnavatelem a vyplácí se až do 14. pracovního dne trvání pracovní neschopnosti. Její výše se stanoví z průměrného hodinového výdělku za kalendářní čtvrtletí, které předcházelo tomu, v němž jste byli uznáni dočasně práci neschopnou. Tedy, pokud například na nemocenskou nastoupíte v průběhu ledna až března 2019, výše náhrady se bude počítat z průměrné hodinové mzdy za říjen až prosinec 2018.
Poté nemocenská
Od 15. dne potom přechází platební povinnost na stát, od něhož vám začnou chodit nemocenské dávky tentokrát za kalendářní dny. Maximální doba pro trvání pracovní neschopnosti je 380 kalendářních dnů (počítáno od vzniku pracovní neschopnosti), což vám do mateřské bohatě vystačí i pokud budete přenášet. Výše dávek se počítá z denního vyměřovacího základu. Ten zjistíte tak, že svůj započitatelný příjem za rozhodné období (zpravidla 12 kalendářních měsíců před měsícem, v němž jste otěhotněla) vydělíte počtem započitatelných kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Navíc se výše nemocenského redukuje a to tak, že od 15. kalendářního dne se započítává 60 % denního vyměřovacího základu, od 31. dne poté 66 % a od 61. dne 72 %.
I přestože jste těhotná, přistupuje se k vám v tomto období jako k nemocné. Tzn. že musíte dodržovat nemocenský režim s vycházkami. A může k vám dorazit kontrola, ať již od zaměstnavatele nebo od Správy sociálního zabezpečení.
Nástup na mateřskou
Pokud jde vše, jak má, dostáváte se k posledním měsícům těhotenství. Počínaje 8. týdnem před očekávaným dnem porodu, nejpozději však do 6. týdne, můžete nastoupit na mateřskou a začít pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Tato dávka je vyplácena Správou sociálního zabezpečení. Pro její získání si musíte nechat od gynekologa vyplnit žádost o mateřskou a tu předat svému zaměstnavateli. V případě, že z jakéhokoliv důvodu nemáte zaměstnavatele, odnesete vyplněnou žádost rovnou na Okresní správu sociálního zabezpečení.
Doba čerpání peněžité pomoci v mateřství je však omezena na 28 týdnů, u vícerčat na 37 týdnů. V případě, že si budete chtít příležitostně odpočinout od péče o potomka, může ji na základě písemné dohody mezi vámi převzít manžel, či otec dítěte. Dávka peněžité podpory v mateřství se pak začne vyplácet jemu z jeho nemocenského pojištění. Tento benefit lze využít od počátku 7. týdne po porodu dítěte a množství vystřídání není omezeno.
Výše peněžité pomoci v mateřství se nezměnila od ledna 2011. Stále zůstává na 70 % denního vyměřovacího základu za kalendářní den, přičemž vyměřovací základ se počítá stejně jako v případě nemocenské.
V průběhu mateřské dovolené si můžete přivydělat. Je to možné ale až od 7. týdne věku dítěte a v případě, že se budete chtít vrátit ke stávajícímu zaměstnavateli, není možné pracovat opět na stejné pozici jako před mateřskou. Jestliže nastoupíte na jinou pozici, je to v pořádku.
Po skončení mateřské rodičovský příspěvek
Po ukončení 28 týdnů pobírání mateřské máte nárok na rodičovský příspěvek. Ze zákona na něj má nárok kterýkoliv z rodičů, který pečuje o dítě do věku 4 let. Opět se můžete v rámci rodičovské střídat s partnerem a příspěvek tak může dočasně pobírat i on. Žádost o tento příspěvek podáváte na pobočce úřadu práce příslušející vašemu bydlišti, kam kromě občanky nezapomeňte vzít i rodný list dítěte, doklad o době a výši pobírání mateřské a podklady pro stanovení denního vyměřovacího základu například potvrzení výše příjmů pro účely nemocenské od zaměstnavatele.
Než se vydáte na úřad práce, promyslete si i jakou budete chtít nastavit dobu pobírání rodičovského příspěvku. Ten můžete dostávat, jak již bylo zmíněno, nejdéle do 4 let věku dítěte (po odečtení mateřské tedy 43 měsíců) a nejméně do 2 let věku dítěte (po odečtení mateřské tedy 19 měsíců).
Maximální částka, kterou můžete po dobu trvání rodičovské dovolené od státu dostat, je nyní 220 tisíc korun. Při narození vícerčat je celková částka jeden a půl násobkem základního rodičovského příspěvku, tedy 330 tisíc korun. Výše měsíčního příspěvku se odvíjí od doby čerpání.
Pokud očekáváte prvního potomka a víte, že za rok za dva se budete pokoušet pořídit mu sourozence, nastavte si čerpání dávek na nejkratší možný počet měsíců, tedy 19. Budete mít nárok na vyšší měsíční příspěvky. A stejně v době nástupu na mateřskou s druhým dítětem o rodičovské příspěvky na první dítě přijdete.
Změna výše rodičovského příspěvku? Ano!
Od 1.1.2020 plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí rodičovský příspěvek zvýšit o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun. Při narození vícerčat bude příspěvek pravděpodobně opět 1,5 násobek základní částky, tedy 450 tisíc korun. Na finální projednání a verdikt si ale ještě počkáme.
Nová výše rodičovského příspěvku se bude týkat rodičů, kteří na něj budou mít nárok v lednu 2020. Včetně těch, kteří jej budou v době zavedení již pobírat. Pokud bude va vaše dítě mít 4. narozeniny po 31.12.2019, ale rodičovský příspěvek máte již vyčerpán, budete muset o dočerpání navýšeného příspěvku zpětně zažádat.