Není strava jako strava..
V posledních letech se klade veliký důraz na zdravý jídelníček, jelikož díky němu a pohybu můžeme předcházet závažným onemocněním. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na hladinu cukru v krvi, která významně ovlivňuje průběh našeho dne a hlavně kvalitu našeho zdraví.
Hladina cukru v krvi = glykemický index
Co o tomto tématu víte? Určitě už jste slyšeli o sacharidech, uhlohydrátech, karbohydrátech či uhlovodanech. Všechny tyto látky dodávají našemu organismu energii, avšak někdy je jejich přísun nebezpečný. Musíme přemýšlet nad tím, z čeho tyto cukry získáváme. Nejvíce jich najdeme v obilovinách, ořeších, sladidlech, luštěninách a ovoci. Podle toho, jaké mají složení, dělíme je na jednoduché a složené.
Složené nebo-li pomalé cukry jsou pro naše tělo prospěšnější, jelikož při jejich zpracování náš organismus vylučuje inzulín postupně. Díky tomu se cítíme déle nasycení a neukládáme si tolik tuku do zásoby. Složené cukry jsou tedy žádoucí. Najdeme je v natural rýži, celozrnném pečivu, luštěninách, atp.
Jednoduché nebo-li rychlé cukry bychom si měli dopřávat s rozumem – obzvláště u malých dětí se vůbec nedoporučují! Důvod je prostý. Jednoduché sacharidy se velice rychle v našem organismu vstřebávají a zvyšují rapidně hladinu cukru v krvi. Okamžitě dochází k produkci velkého množství inzulinu, který cukry zpracovává. Po jejich odbourání dojde ke snížení glykemického indexu a tím k hypoglykemii. Člověk začne pociťovat nedostatek energie, únavu a pocit vlčího hladu, jelikož tělo chce cukr opět doplnit. Organismus je pak jak na houpačce (proto tak snadná a neuvěřitelná závislost na sladkém u dětí). Rychlé sacharidy najdeme ve všech možných sladkostech, sušenkách, pečivu z bílé mouky, limonádách, džusech, bílé rýži, předsmažených jídlech, atp.
Základem zdravého jídelníčku je tedy dostatek pestré stravy, kde převažuje zelenina, celozrnné pečivo, kysané mléčné výrobky a ovoce.