Obezita je závažné, geneticky podmíněné onemocnění
které významně zkracuje délku našeho života. V České republice se rok od roku zvyšuje počet dospělých i dětí s nadváhou a obezitou. Je alarmující, že proto zaujímáme jedno z předních míst v pomyslném celoevropském žebříčku. Podle dostupných statistik je to nelichotivé 5. místo.
Příčin přibírání na váze je hned několik, včetně určitého procenta v genetickém základu každého z nás. I proto jsou obezitou nejvíce ohroženy děti obézních rodičů. Genetika ale zdaleka není jediný faktor, svou roli hraje i životní styl, tedy stravování, nedostatek pohybu a pod. „Musíme si uvědomit, že u naprosté většiny obézních je jejich onemocnění způsobeno jinými faktory, než nedostatkem disciplíny, vůle nebo životním selháním,“ říká prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta OB kliniky – Centra pro léčbu obezity a metabolických onemocnění v Praze a místopředseda České obezitologické společnosti. Především je dobré vědět, že v ČR je obezita uznána za onemocnění a její léčbu plně hradí veřejné zdravotní pojištění, a to včetně operační léčby, která je vhodná především pro nemocné s BMI větším než 35.
BMI (body mass index) je index tělesné hmotnosti
který snadno spočítáme vydělením hmotnosti člověka (v kilogramech) druhou mocninou jeho výšky (v metrech). Je to jednoduchý prostředek, který však nebere v potaz některé důležité okolnosti, jako je pohlaví, stavba těla, množství svalstva apod. Není tedy úplně ideální, ale lepší způsob zjištění stupně obezity zatím neznáme. V populaci se hodnoty BMI objevují v rozmezí asi od 15, což je závažná podvýživa, až po 40 a více, což je už morbidní obezita. BMI do 25 je u dospělého člověka považováno za váhu v mezích normálu. Při BMI mezi 25 až 30 se již jedná o nadváhu, kterou většinou lze snadno ovlivnit změnou životního stylu, stravování a zařazením více pohybu. U dospělého člověka se za hranici, kdy už hovoříme o obezitě, považuje BMI 30. V tomto případě by měl pacient rozhodně navštívit lékaře a poradit se s ním o vhodné léčbě. Pokud BMI překročí 40, pak by neměl nikdo váhat, ale hned navštívit lékaře a začít s léčbou.
Obezita je chronické onemocnění
a ruku v ruce s ní se vyskytují další vážná onemocnění. Je to například cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, postižení kyčelních a kolenních kloubů. Také může způsobit poruchy plodnosti u žen a bývá příčinou zvýšené pravděpodobnosti některých nádorových onemocnění. I proto se lidé s obezitou dožívají průměrně o 10 až 15 let méně, než jejich neobézní vrstevníci.
Novým nastupujícím trendem léčby obezity
je chirurgická léčba, která je mnohem méně invazivní, než dosud standardní, miniinvazivní chirurgie. Jak říká MUDr. Fried, dnes již nikdo nezpochybňuje, že nejúčinnější léčbou obezity s dlouhodobým a přetrvávajícím efektem je chirurgický zákrok. Je vhodný pro část nemocných (například s BMI nad 35 a zároveň s dalším onemocněním – cukrovkou 2. typu, apod), pro jiné pacienty může být zase vhodná léčba farmaky. Při každém druhu léčby je ale nutná změna životního stylu, což se týká hlavně stravování a pohybové aktivity. Chirurgická léčba pomáhá především tím, že sníží pocit hladu i po snědení menšího množství, než na jaké byl člověk zvyklý před zákrokem. Chirurgický zákrok vede i k velmi výraznému zlepšení nebo dokonce vymizení cukrovky 2. typu, ke snížení krevního tlaku, snížení cholesterolu, vymizení syndromu spánkové apnoe, a vůbec má mnohé další pozitivní důsledky pro zdraví.
OB klinika – Centrum pro léčbu obezity a metabolických onemocnění v Praze je první evropsky akreditované obezitologicko – bariatrické pracoviště v České republice. Nabízí komplexní léčbu a prevenci k obezitě přidružených chorob. Na každého pacienta zde čeká nejen špičkové vybavení, ale i zkušený tým odborníků, kteří jsou schopni zajistit kvalitní a bezpečnou péči. Na léčbě pacientů se podílí řada předních českých specialistů, např. internistů-obezitologů, diabetologů, endokrinologů, psychologů, nutričních terapeutů, gastroenterologů, chirurgů specializovaných na všeobecnou i bariatrickou chirurgii, anesteziologů a dalších. V rámci své praxe OB klinika nabízí nejnovější výkony metabolické a bariatrické chirurgie, jako je například v Evropě i v České republice zatím unikátní laparoskopická plikace žaludku, ale i mnohé další. Novinkou v léčbě obezity a cukrovky je i tzv. jídlem iniciovaná gastrická stimulace. Její princip spočívá v laparoskopickém zavedení elektrod na žaludek. Průchodem prvních soust dochází k automatické stimulaci žaludeční peristaltiky, která navodí intenzivnější pocit sytosti. OB klinika provede kolem 600 operací pro obezitu a metabolická onemocnění, více než 300 dalších chirurgických zákroků ročně, více než 220 gastroenterologických zákroků a vyšetření ročně, a ambulantně ošetří na 2000 pacientů měsíčně. Nabízí svým pacientům péči vysokého evropského standardu pro obézní, trpící nějakým onemocněním souvisejícím s jejich obezitou. Toto pracoviště je vybaveno moderními technologiemi, praktickými vyšetřovnami s nábytkem s vysokou nosností, jako jsou lůžka a operační a vyšetřovací stoly. Zařízení pro manipulaci s vysoce obézními pacienty je samozřejmostí. Pro obézní pacienty je v tomto centru zajištěna kvalitní, efektivní a bezpečná péče.
Prof. MUDr. Martin Fried, CSc
, přednosta OB kliniky, je mezinárodně uznávaný odborník v oblasti laparoskopické a miniinvazivní chirurgie. Jako první na světě v roce 1993 provedl laparoskopickou operaci – neadjustabilní gastrickou bandáž u obézních nemocných. V roce 2009 jako první v České republice provedl laparoskopickou plikaci žaludku. Byl jmenován profesorem chirurgie na Universitě Karlově v Praze, pravidelně přednáší, publikuje a operuje jak v ČR, tak i v zahraničí.
Dobré výsledky práce všech lékařů a odborného personálu v OB klinice hovoří samy za sebe. Pro mnoho pacientů bylo rozhodnutí léčit svou obezitu krokem k výraznému zlepšení kvality jejich života. Léčba, kterou jim lékaři po kompletním důkladném vyšetření doporučili, vedla mnohdy nejen k váhovému úbytku, ale i k úplnému potlačení onemocnění, která obezitu provázejí. Protože na rozdíl od dřívějších přístupů, je nyní ultimátním cílem lékařů mít zdravého člověka, který netrpí chorobami, které obezita vyvolává. Není tedy bezpodmínečně nutné co nejvíce zhubnout, ale uzdravit se.
Obezita je chronické, recidivující a závažné onemocnění, neměli bychom ho tedy podceňovat. Jak ukazují výsledky práce obezitologických center v celé republice, je pro obézního člověka jediným správným řešením poradit se se svým lékařem a navštívit některé z nich. Kvalita života každého z nás se může zlepšit. A pokud tomu dáme šanci, tak se opravdu zlepší. Je to jen na nás.