Co to je?
Novorozenecká žloutenka nebo také kojenecká žloutenka, je taková, která se objevuje u dětí brzy po narození. Procentuálně to vychází na 50% všech narozených dětí. Není to tedy nic neobvyklého a je to běžný jev. Jedná se o hemolýzu velkého množství erytrocytů. Novorozeneckou žloutenku poznáme podle zažloutlého bělma očí a žlutého zabarvení kůže.
Příčiny
Novorozeneckou žloutenku zjednodušeně řečeno způsobuje změna prostředí. Po dobu těhotenství, přijímá plod v děloze kyslík prostřednictvím matčiny krve. Ta obsahuje méně kyslíku, a tak je důležité fetální krevní barvivo, které zaručuje dostatečné zásobování kyslíkem. Po porodu novorozeně začíná dýchat plícemi a v důsledku toho je tak velké množství červených krvinek nepotřebné. Ty se začnou rozpadat na hemoglobin a pigment hem. Tím se začne do krve uvolňovat barvivo bilirubin a biliverdin. Toto barvivo za normálních podmínek v těle zpracovávají játra, ale novorozenci nemají játra dostatečně vyvinutá, a proto nezvládají bilirubin dostatečně zpracovávat. Ten se pak začne hromadit v krvi a ve tkáních – tím snadno viditelné žluté zabarvení kůže. U fyziologicky zdravého novorozence hromadění bilirubinu nepřesahuje obvyklou mez.
Někdy dochází u novorozenců k hemolytické nemoci, což je závažnější forma žloutenky. Tu způsobuje rozdílný Rh faktor matky a dítěte. V tomto případě se nadměrné množství bilirubinu ukládá do encefalitické tkáně a tím může dojít k poškození mozku.
Příznaky
U novorozence můžeme pozorovat žluté zabarvení očního bělma a kůže. Objevuje se přibližně druhý den po porodu a vrcholí 3. – 4. den. Žluté zabarvení je lépe patrné na denním světle nežli pod umělým osvětlením.
Léčba
Novorozenecká žloutenka nemá svou léčbu. Je důležité co nejdříve začít s kojením nebo s umělou výživou, aby novorozenec vylučoval co nejvíce bilirubin společně se stolicí. Dále se doporučuje denní světlo, které napomáhá rozpadu bilirubinu v krvi. Ale samozřejmě nevystavovat přímému slunečnímu svitu!